20. 11. 2024 | Družba
»Slovenija je do sovražnega govora ena od najbolj gostoljubnih držav v Evropi«
Porast nasilja nad spolnimi manjšinami in nujnost njegovega preprečevanja
Zavod TransAkcija v novembru, mesecu transspolnosti, organizira festival spolne raznolikosti trans:formacije, glavna tema je spol kot ogledalo družbe. Na okrogli mizi aktivistov LGBTIQ+ so med drugim opozorili na porast nasilja nad spolnimi manjšinami in nujnost njegovega preprečevanja. Pozivajo tudi k odgovornemu poročanju o spolni raznolikosti.
V okviru okrogle mize aktivistov LGBTIQ+ so predstavniki nevladnih organizacij Društva informacijski center Legebitra, Zavoda TransAkcija, Društva DIH - Enakopravni pod mavrico, Amnesty International Slovenija in Zavoda za kulturo raznolikost Open v torek spregovorili o porastu sistemskega sovraštva proti skupnosti LGBTIQ+.
Direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel je opozorila na potrebo po učinkovitih mehanizmih za prijavljanje kršitev in mehanizmih pregona in kaznovanja. Po njenih besedah potrebujemo tudi načine preprečevanja tovrstnega nasilja, še preden se nasilno vedenje lahko zgodi, pri čemer ključno vlogo igra izobrazba o sovražnem govoru in nasilju.
Soustanoviteljica Zavoda za kulturo raznolikosti Open in predstavnica Pravne mreže za varstvo demokracije Barbara Rajgelj je poudarila, da skupnost LGBTIQ+ na porast nasilja takoj reagira zato, ker se je za svoje pravice vedno zavzemala sama in edina. Izpostavila je pomembnost pomoči skupnosti osebam, ki so žrtve nasilja, in predlagala ustanovitev informativne točke za pomoč ljudem pri ukrepanju in identificiranju kaznivih dejanj.
"Slovenija je na področju kazenskega zakonika ena od tistih držav v Evropi, ki so najbolj gostoljubne do sovražnega govora."
Barbara Rajgelj,
soustanoviteljica Zavoda za kulturo raznolikosti Open in predstavnica Pravne mreže za varstvo demokracije
Rajgelj je povedala tudi, da skupnost nima vseh orodij, ki bi lahko preprečila nasilje, saj so za to odgovorni aparati, kot sta policija in tožilstvo, ki pa javnega spodbujanja sovraštva po njenih ocenah očitno ne jemljejo kot hudo kaznivo dejanje. "Slovenija je na področju kazenskega zakonika ena od tistih držav v Evropi, ki so najbolj gostoljubne do sovražnega govora," je še dodala.
Po besedah Reneja Koradina iz Društva DIH se v njihovih organizacijah na sovražni govor v medijih ne odzivajo dovolj. Meni, da bi se moral vzpostaviti sistem odzivanja, ki bi združil nevladne organizacije, da bi se na napade skupnosti lahko odzivale bolj učinkovito. Opozoril je tudi na potrebo po izobraževanju policistov na področju prepoznavanja sovražnih napadov.
Za danes so v okviru festivala načrtovali tudi tiskovni shod v središču Ljubljane, namenjen ozaveščanju o porastu sovražnih vsebin proti trans osebam v medijih in pozivu novinarjem k odgovornemu medijskemu poročanju o spolni raznolikosti, a so ga zaradi slabega vremena prestavili.
V sklopu festivala so sicer pripravili tudi ustvarjalne in pogovorne delavnice v Mariboru in Kopru, ob koncu meseca pa v Ljubljani pripravljajo zaključno zabavo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.