27. 11. 2024 | Politika
Svoboda / »Politični shod pred sodiščem v Celju je nesprejemljiv in vreden obsodbe«
Sodstvo predstavlja enega od neodvisnih stebrov oblasti in mora biti izvzet iz vseh grobih političnih pritiskov, so po zboru podpornikov Janeza Janše izpostavili v Svobodi
anševi podporniki pred sodiščem
© Mladina
Sodstvo predstavlja enega od neodvisnih stebrov oblasti in mora biti izvzet iz vseh grobih političnih pritiskov, so po torkovem zboru podpornikov Janeza Janše pred sodiščem v Celju izpostavili v Svobodi. Slednji je bil sklican prav s tem namenom, kar je nesprejemljivo, menijo in napovedujejo sejo odbora DZ za pravosodje na to temo.
"Politični shod pred okrožnim sodiščem v Celju, seveda sklican z namenom pritiskov na sodno vejo oblasti, je nesprejemljiv in kot tak vreden obsodbe," je v današnji izjavi za medije dejala poslanka Svobode in predsednica odbora DZ za pravosodje Lena Grgurevič.
Po njenem mnenju je bilo na torkovem shodu videti vnovičen in "tokrat izjemno grob pritisk" prvaka SDS Janše na neodvisnost sodstva in poskus vpliva na konkretni postopek. Napadi na sodstvo pa pomenijo tudi napad na ustavno ureditev države, je dejala. Tako je kot predsednica odbora za pravosodje sklicala tudi sejo omenjenega odbora, na kateri bodo po njenih besedah razpravljali o dogajanju na omenjenem shodu in sprejeli določene sklepe v smeri takojšnje zaustavitve takšnih dejanj.
Sama namreč meni, da je bilo na shodu moč zaznati tudi znake kaznivih dejanj, zato poziva pristojne organe k ukrepanju. "Ko pridemo do tega, da predsednik SDS označuje naš sodni sistem s krivosodjem, ga enači z mafijo oziroma govori celo, da je enačenje žalitev za mafijo, ko podaja izjave, da je to začetek upora zoper krivosodje, je dolžnost nas vseh, še posebej pa politikov, da se odzovemo. Zgodovina nas namreč tudi uči, da so takšni izpadi absolutno nevarni in jih je treba zatreti in ustaviti," je dejala Grgurevič.
Obsodila je tudi incident na shodu, ko so v času protestnega shoda napadli in grozili zaposlenima na Radioteleviziji Slovenija.
Torkovo dogajanje kot tudi nedavni primeri groženj pravosodnim funkcionarjem in požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča kličejo po odzivu tako politike kot pristojnih institucij, obsodbi takšnih dejanj in ustreznemu ukrepanju, je izpostavila.
Po torkovem sojenju Janši zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti je pred zgradbo celjskega sodišča potekal zbor njegovih privržencev, ki so napolnili Prešernovo ulico in protestirali proti po njihovem mnenju "skorumpiranemu slovenskemu sodstvu". Kot je dejal Janša, gre za začetek upora proti krivosodju.
OEOFDq_0_4M
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.