29. 11. 2024 | Mladina 48 | Svet
Moč govora
Po govoru priznane umetnice Nan Goldin, v katerem je obsodila genocid v Gazi in Libanonu ter nemško cenzuro in neomajno podporo Izraelu
Nan Goldin na otvoritvi razstav
© Profimedia
Prejšnji petek se je v berlinski Novi narodni galeriji (Neue Nationalgalerie) odprla pregledna razstava This Will Not End Well (To se ne bo dobro končalo), velika retrospektiva priznane fotografinje Nan Goldin, ene najvplivnejših umetnic našega časa. Pionirska fotografinja je na začetku sedemdesetih letih začela dokumentirati kraljice preobleke v Bostonu in se v naslednjih desetletjih uveljavila z intimnimi portreti pripadnikov stigmatiziranih skupnosti; s podobami ljudi, odrinjenih na rob družbe, ki so se znašli v primežu odvisnosti, duševnih bolezni in epidemije aidsa, je rušila tabuje. Nič manj pa ni znana po aktivizmu, leta 2017 je denimo ustanovila aktivistično skupino P.A.I.N., s tem pa javno spregovorila o svoji odvisnosti od opioidov in napovedala boj proti neslavni družini Sackler, farmacevtskim velikanom in radodarnim donatorjem, katerih donacije dobivajo številni ugledni muzeji po svetu. Njen aktivizem je dokumentiran v filmu Vsa ta lepota in prelivanje krvi (All the Beauty and the Bloodshed) režiserke Laure Poitras, ki je na beneškem festivalu osvojil zlatega leva.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.