2. 12. 2024 | Družba
»Skrb za najranljivejše je ogledalo naše človečnosti«
Na podlagi raznolikih oblik invalidnosti nihče ne sme biti prikrajšan dostojanstva in enakopravnosti
Svetina med drugimi poudarja pomembnost deinstitucionalizacije in pravice do samostojnega življenja, kar določa konvencija ZN o pravicah invalidov.
© varuh-rs.si
Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob mednarodnem dnevu invalidov opozarja na skrb za najranljivejše, so zapisali pri Varuhu. Ob tem posebej poudarja, da je odnos družbe do najranljivejših odsev njene človečnosti. Hkrati opozarja, da na podlagi raznolikih oblik invalidnosti nihče ne sme biti prikrajšan dostojanstva in enakopravnosti.
"Skrb za najranljivejše je ogledalo naše človečnosti," so v sporočilu za medije povzeli besede varuha Petra Svetine. Ob tem je poudaril, da je institucija Varuha v teh letih obravnavala številne pobude, povezane s pravicami invalidov. "Nedavno smo bili kritični do nenapovedanega obiska zdravnika izvedenca na domu invalida in to ocenili kot kršitev načela dobrega upravljanja. Obravnavali smo številne primere dolgotrajnega odločanja o pravicah do invalidskega nadomestila in ugotovili kršitve pravice do socialne varnosti," je dodal.
"Država in družba morata poskrbeti, da invalidnost, starost ali druge okoliščine nikomur ne odvzameta dostojanstva, priložnosti in enakopravnosti - skrb za najranljivejše je namreč ogledalo naše človečnosti in solidarnosti," opozarjajo.
Svetina med drugimi že ves mandat poudarja pomembnost deinstitucionalizacije in pravice do samostojnega življenja, kar določa konvencija ZN o pravicah invalidov, so spomnili pri Varuhu. Opozarja na prezasedenost varovanih oddelkov in neustrezne razmere v socialnovarstvenih ustanovah, kar vodi h kršitvam pravic stanovalcev. V zvezi s tem je posebej pozival h krepitvi razvoja skupnostne oskrbe. Na ta način bi bila institucionalna oskrba resnično zadnja rešitev, meni varuh.
"Država in družba morata poskrbeti, da invalidnost, starost ali druge okoliščine nikomur ne odvzameta dostojanstva, priložnosti in enakopravnosti - skrb za najranljivejše je namreč ogledalo naše človečnosti in solidarnosti."
Peter Svetina,
varuh človekovih pravic
V sporočilu so izpostavili tudi prizadevanja za izobraževanje in ozaveščanje o pravicah invalidov, organizaciji posvetov in seminarjev, kot je bil na primer posvet, kako biti zagovornik otroku s posebnimi potrebami in spletni seminar o vplivu umetne inteligence na pravice invalidov. Varuh je pristojne organe večkrat pozval k vzpostavitvi neodvisnega telesa za spodbujanje, varovanje in spremljanje izvajanja konvencije o pravicah invalidov skladno z mednarodnimi standardi.
Izpostavili so tudi, da je Svetina v svojem mandatu sodeloval in se redno srečeval s številnimi invalidskimi organizacijami. Srečanja so bila namenjena izmenjavi informacij in iskanju rešitev za izboljšanje položaja invalidov v družbi. Varuh je postal tudi ambasador lahkega branja in je med prvimi z informacijami v lahko berljivi omogočil osebam z motnjami v duševnem razvoju in drugimi invalidnostmi, da se na njim razumljiv način seznanijo z delom institucije. Varuh pričakuje, da vsi državni organi, organi lokalne skupnosti in nosilci javnih pooblastil pri svojem delu komunikacijo prilagodijo tudi osebam z oviranostmi, saj so te osebe velikokrat prikrajšane pri dostopu do informacij in zato večkrat diskriminirane.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.