2. 12. 2024 | Svet
»Srbija kopira Rusijo, da bi ogrozila Kosovo«
Po trditvah srbskega predsednika Aleksandra Vučića o hibridnem napadu na Srbijo je kosovski premier Albin Kurti Srbijo obtožil kopiranja ruskih metod
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je že pred Kurtijevo novinarsko konferenco zavrnil obtožbe Prištine o vpletenosti Beograda v petkovo eksplozijo.
© Flickr
Kosovo in Srbija v zvezi s petkovo eksplozijo na vodovodnem kanalu na severu Kosova nadaljujeta medsebojne obtožbe. Po trditvah srbskega predsednika Aleksandra Vučića o hibridnem napadu na Srbijo je kosovski premier Albin Kurti v nedeljo Srbijo obtožil kopiranja ruskih metod, da bi ogrozila Kosovo.
Eksplozija blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova je v petek zvečer poškodovala vodovodni kanal, ki ključnima termoelektrarnama v državi dovaja vodo za hladilne sisteme, obenem pa s pitno vodo oskrbuje več sto tisoč ljudi.
Kosovski premier je krivdo za eksplozijo že takoj po napadu pripisal Srbiji, na novinarski konferenci v nedeljo pa je Srbijo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP obtožil, da "kopira ruske metode, da bi ogrozila Kosovo in našo regijo na splošno".
Petkovo eksplozijo je primerjal z napadi, ki jih je Rusija v zadnjih mesecih izvajala na energetsko infrastrukturo Ukrajine. "Cilj je bil, da velik del države ostane brez vode, v mrazu in brez komunikacije," je izjavil po poročanju mreže Radio Slobodna Evropa (RSE).
Pri tem je pokazal fotografijo, ki da prikazuje embleme vojaških enot ruske vojske, zasežene med sobotno akcijo na severu države, med katero so sicer pridržali osem osumljencev.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v nedeljo že pred Kurtijevo novinarsko konferenco zavrnil obtožbe Prištine o vpletenosti Beograda v petkovo eksplozijo. Menil je, da je šlo za poskus hibridnega napada na Srbijo, in dodal, da srbske oblasti izvajajo lastno preiskavo dogodka.
Kosovske institucije so po eksploziji zahtevale pooblastilo poveljnika Kforja za napotitev kosovskih varnostnih sil na prizadeto območje, ki pa ga niso dobile. Kot so v nedeljo pojasnili iz Kforja za RSE, so se tako odločili na podlagi svoje varnostne ocene. Dodali so, da so za zagotovitev varnosti na poškodovanem delu vodovoda v Zubin Potoku razporedili svoje enote.
Napetosti med Kosovom in Srbijo se niso od konca vojne leta 1999 nikoli polegle. Občasno dosežejo vrelišče, zlasti na severu Kosova, kjer živi velika srbska skupnost. Petkov napad sledi nizu incidentov na tem območju, kjer je v začetku minulega tedna v poslopje občine in policijsko postajo priletelo več granat.
0SirbqpRyew
45_vzUYPhE4
Fvn5nU081xI
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.