STA

 |  Politika

Slovenija / »Vojaške rešitve konflikta ni«

Pozivi k iskanju politične rešitve za Sirijo

V zadnjih dneh smo bili priča pomembnim spremembam v Siriji, ki se je ponovno spremenila v aktivno vojno območje, je dejal Žbogar

"V zadnjih dneh smo bili priča pomembnim spremembam v Siriji, ki se je ponovno spremenila v aktivno vojno območje," je dejal Žbogar
© UN

Nedavni dogodki bi morali biti budnica sirski vladi in ključnim mednarodnim zainteresiranim stranem za nujno iskanje politične rešitve skoraj 14 let trajajočega konflikta, je na torkovem izrednem zasedanju Varnostnega sveta ZN povedal veleposlanik Samuel Žbogar. Izredno zasedanje zaradi okrepitve spopadov v Siriji se je končalo brez ukrepa.

"V zadnjih dneh smo bili priča pomembnim spremembam v Siriji, ki se je ponovno spremenila v aktivno vojno območje," je dejal Žbogar in spomnil, da je Varnostni svet skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS), ki je konec tedna med drugim zavzela mesto Alepo, opredelil kot teroristično.

"Slovenija poziva vse strani, naj nemudoma poskrbijo za deeskalacijo. Vojaške rešitve konflikta ni. Vse akterje pozivamo, naj spoštujejo svoje obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu," je dejal. Zavzel se je za zaščito civilistov in civilne infrastrukture in opozoril tudi na ogroženost napredka v Libanonu.

"Nedavni dogodki bi morali biti opozorilo sirski vladi in ključnim mednarodnim zainteresiranim stranem, da je treba nujno poiskati politični izhod iz skoraj 14 let trajajočega konflikta" je poudaril.

O razmerah v Siriji je poročal tudi posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen, ki je dejal, da je velik del ozemlja Sirije, na katerem živi približno sedem milijonov ljudi, pod nadzorom nedržavnih akterjev, vključno s skupino HTS in oboroženimi opozicijskimi skupinami. Opozoril je, da se utegne zgoditi še več prelivanja krvi.

"Slovenija poziva vse strani, naj nemudoma poskrbijo za deeskalacijo. Vojaške rešitve konflikta ni. Vse akterje pozivamo, naj spoštujejo svoje obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu."

Samuel Žbogar,
veleposlanik

Izpostavil je, da se islamistični uporniki približujejo mestu Hama s približno milijon prebivalci. Omenil je še krepitev zračnih napadov na vojaške in civilne cilje, vključno z napadi na bolnišnice.

Poročal je tudi direktor humanitarne organizacije Bele čelade Raed Al Saleh, ki je dejal, da so napadi vsesplošni. Sirska vlada, Rusija in iranske milice jih stopnjujejo in v ponedeljek je Moskva izvedla zračne napade, zaradi katerih so zaprli štiri bolnišnice v Idlibu. "Kdo bi pričakoval, da bo stalna članica Varnostnega sveta sodelovala pri tem gnusnem zločinu," je dejal.

Predstavnik ZDA je dejal, da je režim predsednika Bašarja al Asada s tem, ko je zavrnil sodelovanje v političnem procesu in se zanašal na Moskvo in Teheran, ustvaril pogoje za sedanjo krizo. Zavrnil je obtožbe o vpletenosti ZDA v ofenzivo upornikov in izpostavil, da gre za skupino, ki so jo poleg ZN tudi ZDA uvrstile na seznam terorističnih.

Predstavnik Rusije pa je izrazil obžalovanje, da posebni odposlanec Pedersen ni zbral poguma, da bi povedal za kaj gre. "Zahodne države so se odločile, da ne bodo upoštevale večkratnih opozoril Rusije, naj ne sodelujejo z mednarodnimi teroristi," je dejal Vasilij Nebenzija. Ukrajino je obtožil celo neposredne podpore upornikom.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.