STA

 |  Svet

Srbija z vohunsko programsko opremo nadzoruje novinarje in aktiviste

Digitalni zapor in zatiranje civilne družbe

NoviSpy lahko s telefona zajame občutljive osebne podatke in omogoči vklop mikrofona ali kamere telefona na daljavo
© creazilla.com

Srbska policija in obveščevalni organi so ob pomoči napredne vohunske opreme vdrli v telefone več deset novinarjev, okoljevarstvenih aktivistov in drugih posameznikov, razkriva danes objavljeno poročilo organizacije Amnesty International (AI). Pri tem navaja forenzične dokaze in pričevanja aktivistov, ki so jim v minulih mesecih vdrli v telefone.

Poročilo AI z naslovom Digital Prison: Surveillance and the Suppression of Civil Society in Serbia (Digitalni zapor: Nadzor in zatiranje civilne družbe v Srbiji) opisuje, kako srbska policija in obveščevalni organi z vohunsko programsko opremo in orodji pridobivajo podatke o aktivistih in novinarjih.

Kot navaja poročilo, srbski organi za to uporabljajo vohunsko programsko opremo za sistem Android, ki jo je Amnesty International poimenoval NoviSpy. Mobilne naprave z njo "okužijo" med pridržanjem ali policijskimi zaslišanji.

NoviSpy lahko s telefona zajame občutljive osebne podatke in omogoči vklop mikrofona ali kamere telefona na daljavo, orodja za forenziko pa se uporabljajo za odklepanje telefona pred okužbo z vohunsko programsko opremo in omogočajo tudi pridobivanje podatkov iz naprave.

Aktivisti in novinarji v Srbiji so v več primerih prijavili znake sumljive dejavnosti na svojih mobilnih telefonih neposredno po pogovorih s srbsko policijo in varnostnimi organi. Eden od aktivistov, ki jih je Amnesty International predstavil v poročilu, je opazil, da so bili kontakti na njegovem telefonu izvoženi takoj po srečanju z varnostno-obveščevalno agencijo Bia.

Srbsko notranje ministrstvo in zunanje ministrstvo se nista odzvali na prošnje za komentar, Bia pa je navedbe iz poročila označila kot nesmiselne. "Trivialna senzacionalnost vsebine poročila kaže na namen Amnesty Internationala, ki se kaže v delovanju za interese določenih agencij in skupin pritiska," so danes zapisali v sporočilu za javnost, ki so ga objavili na spletni strani agencije.

Poudarili so, da Bia deluje izključno v skladu z zakoni Srbije, "nesmiselnih navedb" iz poročila pa da ne bodo komentirali, tako kot tudi sicer ne komentirajo podobnih vsebin.

Programsko opremo oz. orodja za vdiranje v telefone je zagotovilo izraelsko podjetje za nadzorne dejavnosti Cellebrite.

NoviSpy je sicer tehnično manj napreden od zelo invazivne komercialne vohunske programske opreme, kot je Pegasus, vendar srbskim organom po namestitvi v ciljno napravo še vedno zagotavlja obsežne možnosti nadzora, še piše v poročilu AI.

Amnesty International je o svojih ugotovitvah obvestil Android in Google, kjer so sprejeli ukrepe za odstranitev vohunske programske opreme iz prizadetih naprav. Google je posameznikom, ki jih je prepoznal kot možne tarče te kampanje, poslal tudi opozorilo o "vladno podprtih napadih".

Srbsko notranje ministrstvo je po navedbah AI prejelo opremo kot del širšega paketa pomoči, namenjenega pomoči Srbiji pri izpolnjevanju zahtev za vključitev v EU.

Tehnologijo, namenjeno kot pomoč za boj proti organiziranemu kriminalu, je Srbiji donirala norveška vlada. Norveško zunanje ministrstvo je v odzivu na poročilo izrazilo zaskrbljenost nad tem, da je bila oprema morda zlorabljena za napad na člane civilne družbe. Pričakujejo tudi temeljito preiskavo domnevne zlorabe.

Podjetje Cellebrite je v odzivu na poročilo medtem sporočilo, da ne ponuja tehnologije za kibernetski nadzor ali vohunske programske opreme. Poudarili so še, da so njihovi izdelki licencirani izključno za zakonito uporabo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.