16. 12. 2024 | Svet
Epidemija spolnega nasilja
Skupinska posilstva in spolno suženjstvo v Sudanu
Nevladna organizacija s sedežem v New Yorku v najnovejšem poročilu navaja, da je od septembra lani dokumentirala na desetine primerov žensk in deklet, starih od sedem do 50 let, ki so bile žrtve spolnega nasilja, vključno s skupinskimi posilstvi in spolnim suženjstvom v sudanski zvezni državi Južni Kordofan
© Flickr
Mednarodna organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) je obtožila sudanske paravojaške sile (RSF) in zavezniške milice, ki se že več kot leto in pol bojujejo proti sudanski vojski, da na jugu države množično izvajajo spolno nasilje. HRW v danes objavljenem poročilu navaja primere posilstev, tudi spolnega suženjstva.
Nevladna organizacija s sedežem v New Yorku v najnovejšem poročilu navaja, da je od septembra lani dokumentirala na desetine primerov žensk in deklet, starih od sedem do 50 let, ki so bile žrtve spolnega nasilja, vključno s skupinskimi posilstvi in spolnim suženjstvom v sudanski zvezni državi Južni Kordofan.
Južni Kordofan je v veliki meri pod nadzorom oborožene uporniške skupine Sudansko ljudsko osvobodilno gibanje-sever (SPLM-N), ki nadzoruje tudi sudanske Nubske gore in dele zvezne države Modri Nil.
Paravojaške Sile za hitro posredovanje (RSF), ki se od aprila lani borijo proti sudanskim oboroženim silam pod vodstvom generala Abdela Fataha al-Burhana, so se tudi spopadle s SPLM-N za nadzor območja.
Kot v poročilu še navaja HRW, je bilo veliko žrtev skupinsko posiljenih na svojih domovih ali domovih sosedov, pogosto vpričo družinskih članov, nekatere pa so bile ugrabljene in zasužnjene s strani borcev RSF, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vodja ZN za humanitarne zadeve Tom Fletcher je konec novembra opozoril na "epidemijo spolnega nasilja" nad ženskami v Sudanu.
Neodvisna mednarodna misija Združenih narodov za ugotavljanje dejstev v Sudanu je pred tem oktobra sporočila, da sta obe vojskujoči se strani zagrešili zlorabe, vključno z mučenjem in spolnim nasiljem. Ob tem je za izvajanje spolnega nasilja v velikem obsegu posebej obtožila paravojaške sile RSF.
Državljanska vojna v Sudanu, ki je izbruhnila aprila lani, je doslej zahtevala najmanj 20.000 življenj, skoraj osem milijonov ljudi pa je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove. Od tega jih je čez meje Sudana zbežalo več kot dva milijona. Humanitarno pomoč sedaj potrebuje že več kot 25 milijonov ljudi.
NRJCeXaUJvw
4BubZZAlmVA
Fv9RA7qlYPY
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.