17. 12. 2024 | Svet
»Uspeh političnega procesa v Libiji zahteva politično voljo in zaveze vseh strani«
Misija ZN v Libiji (Unsmil) želi prebiti sedanji politični zastoj z načrtom za razne politične pobude, ki morajo privesti do volitev na nacionalni ravni in obnovo legitimnosti libijskih državnih ustanov
Vršilka dolžnosti vodje misije ZN v Libiji (Unsmil) Stepanie Koury.
© Unsmil
Uspeh političnega procesa v Libiji zahteva politično voljo in zaveze vseh strani, ki se morajo vzdržati enostranskih ukrepov, je na današnjem rednem zasedanju Varnostnega sveta ZN o Libiji dejala vršilka dolžnosti vodje misije ZN v Libiji (Unsmil) Stepanie Koury. Slovenija je ob tem izrazila trdno podporo omenjeni misiji.
Unsmil želi prebiti sedanji politični zastoj v Libiji z načrtom za razne politične pobude, ki morajo privesti do volitev na nacionalni ravni in obnovo legitimnosti libijskih državnih ustanov, je dejala Koury.
"Slovenija pozdravlja uspešno izvedbo prvega svežnja lokalnih volitev v novembru, ki so ključen mejnik in korak naprej v demokratičnem procesu. Visoka udeležba priča o tem, da želijo Libijci uveljaviti svoje demokratične pravice," je dejal politični koordinator slovenske misije pri ZN Klemen Ponikvar.
"Slovenija pozdravlja uspešno izvedbo prvega svežnja lokalnih volitev v novembru, ki so ključen mejnik in korak naprej v demokratičnem procesu. Visoka udeležba priča o tem, da želijo Libijci uveljaviti svoje demokratične pravice."
Klemen Ponikvar,
koordinator slovenske misije pri ZN
Spomnil je, da je Slovenija že oktobra pozdravila dogovor glede centralne banke, pri katerem so posredovali ZN. Ta dogovor lahko pomeni osnovo za bodoče sporazume med sprtimi stranmi, je dejal in jih pozval, naj konstruktivno sodelujejo v procesu odpravljanja razlik.
Opozoril je tudi na nevarnost oboroženih skupin, ki kršijo mednarodno pravo in človekove pravice ter napadajo borce za človekove pravice in novinarje ter ponovil trdno podporo Slovenije delu misije Unsmil.
Libija je sicer v primežu kaosa in nasilja že več kot desetletje, odkar je bil leta 2011 strmoglavljen dolgoletni voditelj Moamer Gadafi.
IRPz5BtRusM
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.