18. 12. 2024 | Svet
Slovenija poziva Iran, naj prekliče ta dejanja in se vzdrži nadaljnjega zaostrovanja
Slovenija opozarja, da je za iransko jedrsko vprašanje mogoča le politična rešitev
Generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je pozvala k nujni obnovitvi pogajanj
© Violaine Martin / UN / Flickr
Predstavniki ZN in držav članic Varnostnega sveta ZN so v torek izražali zaskrbljenost zaradi nadaljevanja iranskega jedrskega programa in naraščanja zalog oplemenitenega urana. Generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je pozvala k nujni obnovitvi pogajanj, podoben poziv je dala tudi Slovenija.
Združeno kraljestvo, Francija in Nemčija so pred zasedanjem VS ZN podale skupno izjavo, v kateri trdijo, da je Iran močno povečal svoje zaloge visoko oplemenitenega urana brez kakršnekoli kredibilne utemeljitve.
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je že pred tem poročala, da je Iran edina država brez jedrskega orožja, ki ima oplemeniten uran do 60 odstotkov, za izdelavo jedrske bombe pa ga je potrebno oplemenititi do 90 odstotkov.
Jedrski sporazum, ki je omejeval iranski jedrski program v zameno za odpravo sankcij, je bil sprejet v času vlade ameriškega predsednika Baracka Obame, njegov naslednik Donald Trump pa je ZDA leta 2018 enostransko umaknil iz sporazuma. Posledično je od zavez odstopil tudi Iran.
Čez deset mesecev se bodo v primeru neizpolnjevanja določil skoraj avtomatično obnovile sankcije proti Iranu, ki so bile ukinjene leta 2015 z resolucijo 2231. Ta je potrdila iranski jedrski sporazum, ki so ga z islamsko republiko podpisale stalne članice Varnostnega sveta, Nemčija in EU.
"Zato Slovenija poziva Iran, naj prekliče ta dejanja in se vzdrži nadaljnjega zaostrovanja. Še vedno je ključnega pomena, da Iran v celoti sodeluje z IAEA. Slovenija agencijo v celoti podpira in ji izreka priznanje za njeno pomembno delo. Še vedno smo prepričani, da je za iransko jedrsko vprašanje mogoča le politična rešitev."
Ondina Blokar Drobič,
namestnica slovenskega veleposlanika
Diplomati na ZN menijo, da je Iran sedaj precej oslabljen zaradi spremembe oblasti v Siriji in se lahko odloči za pospešitev poti proti jedrskemu orožju ali pa za vrnitev k pogajanjem. K temu je nujno pozvala DiCarlo, ki je spomnila, da se ZDA nikoli niso vrnile k sporazumu in niso odpravile sankcij, sprejetih v času Trumpovega mandata.
"IAEA ne more zagotoviti, da je iranski jedrski program miroljuben, agencija pa ne more potrditi zalog oplemenitenega urana v Iranu vse od februarja 2021. Strani se morajo vrniti k pogajanjem," je dejala DiCarlo in dodala, da si regija Bližnjega vzhoda ne more privoščiti še več nestabilnosti.
Namestnica slovenskega veleposlanika Ondina Blokar Drobič je iranski jedrski sporazum označila kot največji dosežek multilateralizma v zadnjem desetletju, ki je na žalost utrpel hude udarce, odkar so se ZDA umaknile in je Iran začel uresničevati tako imenovane korektivne ukrepe.
"Iranske zaloge oplemenitenega urana so sedaj 32-krat večje kot do dovoljuje sporazum. Iran ima trenutno 200 kilogramov visoko oplemenitenega urana," je dejala in dodala, da ni nobene razlage, kako se to lahko uporabi za civilne namene.
"Zato Slovenija poziva Iran, naj prekliče ta dejanja in se vzdrži nadaljnjega zaostrovanja. Še vedno je ključnega pomena, da Iran v celoti sodeluje z IAEA. Slovenija agencijo v celoti podpira in ji izreka priznanje za njeno pomembno delo. Še vedno smo prepričani, da je za iransko jedrsko vprašanje mogoča le politična rešitev," je dejala namestnica.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.