STA

 |  Svet

»V Albaniji odločajo Albanci in ne lastniki algoritma TikToka«

Premier Edi Rama je sporočil, da bo vlada v začetku leta 2025 za najmanj eno leto zablokirala družbeno omrežje TikTok v državi

© Ivan Radic / Flickr

TikTok je po sobotni napovedi blokade tega družbenega omrežja v Albaniji sporočil, da bo terjal pojasnila vlade v Tirani. Premier Edi Rama je v nedeljo zavrnil to prošnjo in v ostrem odzivu na omrežju X sporočil, da v Albaniji odločitve sprejemajo Albanci "in ne lastniki algoritma TikToka".

Rama je v soboto sporočil, da bo vlada v začetku leta 2025 za najmanj eno leto zablokirala družbeno omrežje TikTok v državi.

Blokado je napovedal manj kot mesec dni po tem, ko je bil v pretepu v bližini šole v Tirani, ki se je začel s sporom na družbenih omrežjih, ubit 14-letni učenec, drugi pa ranjen. Umor je v državi sprožil razpravo med starši, psihologi in izobraževalnimi ustanovami o vplivu družbenih omrežij na mlade.

"Na Kitajskem TikTok promovira, kako lahko učenci obiskujejo tečaje, kako varovati naravo, kako ohranjati tradicijo, na TikToku zunaj Kitajske pa vidimo le svinjarijo in umazanije. Zakaj to potrebujemo?" se je vprašal Rama.

TikTok je nekaj ur kasneje v pisni izjavi sporočil, da bodo od albanske vlade terjali pojasnila. Obenem so zapisali, da niso našli dokazov, da bi preminuli najstnik imel profil na omrežju, sporni posnetki pa naj bi bili objavljeni na drugih platformah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Na Kitajskem TikTok promovira, kako lahko učenci obiskujejo tečaje, kako varovati naravo, kako ohranjati tradicijo, na TikToku zunaj Kitajske pa vidimo le svinjarijo in umazanije. Zakaj to potrebujemo?"

Edi Rama,
albanski premier

Rama je v nedeljo na omrežju X zapisal, da gre za skrbno premišljeno odločitev, TikToku pa sporočil, da nima pravice zahtevati pojasnil.

"V Albaniji odločajo Albanci in ne lastniki algoritma TikToka," je dodal in zatrdil, da v državi več kot 90 odstotkov staršev podpira prepoved.

Platforma, ki jo je razvilo kitajsko podjetje ByteDance, privablja predvsem mlade z neskončnim predvajanjem krajših videoposnetkov in ima več kot milijardo aktivnih uporabnikov po vsem svetu.

Evropska unija sicer preiskuje platformo zaradi trditev, da je bila uporabljena za vplivanje na romunske predsedniške volitve v korist skrajno desnega kandidata. Hkrati mu prepoved delovanja grozi tudi v ZDA, kjer oblasti želijo prisiliti ByteDance, da omrežje proda.

CdOTxP1riPc

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.