STA

 |  Svet

Liberalna stranka odstopila od koalicijskih pogajanj

Avstrijska liberalna stranka Neos je odstopila od koalicijskih pogajanj z ljudsko stranko (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ)

Avstrijska liberalna stranka Neos je danes odstopila od koalicijskih pogajanj z ljudsko stranko (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ). Dvostrankarska koalicija ÖVP in SPÖ sicer še naprej ostaja možnost, a bi imelo takšno zavezništvo v 183-članskem parlamentu le en glas večine.

Javnost je z odločitvijo stranke na novinarski konferenci seznanila vodja Neosa Beate Meinl-Reisinger. Po lastnih besedah namreč ni videla volje za reforme, pač pa zgolj kratkoročno usmeritev do naslednjih volitev, poroča francoska agencija AFP.

"Vedno smo imeli en sam cilj: narediti več kot le to, kar je bilo potrebno," je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa povedala Meinl-Reisinger. Kamen spotike naj bi bila sicer zlasti proračunska vprašanja.

Pogajanja med strankami so potekala od sredine novembra, koalicija treh strank pa bi bila sploh prva v zgodovini države.

Na parlamentarnih volitvah 29. septembra so desničarski svobodnjaki (FPÖ) postali najmočnejša stranka v Avstriji. Ker nobena druga stranka ne želi sodelovati z njimi, je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade podelil kanclerju Karlu Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto.

Na odstop Neosa od pogajanj so se danes odzvali pri FPÖ, kjer so Nehammerja obtožili, da si na vso moč prizadeva ostati kancler, četudi v okviru t. i. vlade poražencev volitev.

"Karla Nehammerja so ljudje 29. septembra odstavili s položaja. Tega dejstva do danes ni sprejel," je na Facebooku zapisal vodja FPÖ Herbert Kickl. Po njegovi oceni bi se moral kancler na odstop Neosa nemudoma odzvati in zapustiti položaj.

ÖVP in SPÖ imata skupno 92 sedežev v parlamentu na Dunaju, kar pomeni, da bi njuna večina temeljila na enem sedežu. V parlament so se sicer uvrstili še Zeleni, ki so bili v zadnjem mandatu koalicijski partnerji ÖVP.

Kot možnost se omenjajo tudi predčasne volitve. Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, bi te prišle v nepravem času za ÖVP, katere priljubljenost v zadnjem času upada. V zadnjih anketah se giblje okoli 20 odstotkov, več kot šest odstotkov manj kot so jih konservativci osvojili novembra.

Obenem raste podpora svobodnjakom, ki si glede na zadnje javnomnenjske ankete lahko obetajo več kot 35-odstotno podporo volivcev, ki so jim pred tem na volitvah namenili 28,8 odstotkov glasov.

Avstrijska tiskovna agencija APA beleži manjši padec podpore socialdemokratom, medtem ko je podpora Zelenim stabilna pri okoli osmih odstotkih. Nekoliko višjo podporo med volivci kot novembra pa trenutno uživa Neos. Nove volitve tako bržkone ne bi odprle poti do koalicije brez FPÖ, ravno nasprotno.

Nehammer je sicer izrazil pripravljenost za sodelovanje s FPÖ, a pod pogojem, da Kickl ne bo prevzel nobene funkcije v vladi, kar je ta zavrnil.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.