STA

 |  Svet

Prekinitev ognja v Gazi že ta teden?

Tako izraelski kot palestinski viri blizu pogajanj o prekinitvi ognja v Gazi poročajo, da je usklajevanje dogovora v zaključni fazi

Ameriški zunanji minister Antony Blinken naj bi medtem danes predstavil načrt za Gazo po koncu vojne

Ameriški zunanji minister Antony Blinken naj bi medtem danes predstavil načrt za Gazo po koncu vojne
© Flickr

Tako izraelski kot palestinski viri blizu pogajanj o prekinitvi ognja v Gazi poročajo, da je usklajevanje dogovora v zaključni fazi. Danes bodo v Dohi predvidoma potekali zaključni pogovori o besedilu, o katerem je znanih vse več podrobnosti. Ameriški zunanji minister Antony Blinken naj bi medtem danes predstavil načrt za Gazo po koncu vojne.

Po nizu izjav visokih predstavnikov v pogajanjih sodelujočih držav v zadnjih dneh, da je dogovor o končanju vojne v Gazi blizu, se podobne napovedi vrstijo tudi danes.

Neimenovani izraelski predstavnik je za tiskovno agencijo Reuters dejal, da so pogajanja močno napredovala, dogovor pa naj bi bil mogoč v "urah, dneh ali več".

Agencija navaja izjave še enega visokega predstavnika, seznanjenega s potekom pogovorov, o preboju v pogajanjih. Ta še navaja, da so katarski posredniki Izraelu in palestinskemu gibanju Hamas v ponedeljek predložili končni osnutek dogovora.

Podobno je za britanski BBC zatrdil palestinski vir blizu pogajanj, ki je obenem razkril več podrobnosti dogovora, o katerem naj bi se dogovarjali strani in ki bi v prvi fazi prinesla izpustitev nekaj več kot 30 izraelskih talcev.

Med drugim naj bi Hamas na prvi dan sporazuma izpustil tri talce, nakar bi Izrael začel umik enot z naseljenih območij Gaze. Sedem dni pozneje bi Hamas izpustil štiri dodatne talce, Izrael pa bi razseljenim na jugu enklave dovolil vrnitev na sever.

Vračanje naj bi bilo sicer mogoče le peš, po cesti ob obali. Avtomobili, vozovi in tovornjaki bi lahko območje prečkali prek nadzorne točke ob osrednji cesti prek Gaze Salah al Din. Tam bi katarski in egiptovski varnostniki izvajali nadzor s pomočjo rentgenskih naprav.

Dogovor naj bi izraelskim silam omogočal, da v prvi fazi, ki naj bi trajala 42 dni, ostanejo v koridorju Filadelfi, ozkem pasu ozemlja na meji med Gazo in Egiptom, in ohranijo 800-metrsko tamponsko območje ob vzhodni in severni meji.

Izrael naj bi medtem pristal na izpustitev tisoč Palestincev, ki jih zadržuje v zaporih, vključno s približno 190, ki služijo zaporne kazni 15 let in več. Med izpuščenimi izraelskimi talci naj bi bili medtem v prvi fazi zlasti ranljivejši.

Izpustitev preostalih - skupno naj bi jih bilo v Gazi še 94 - naj bi prinesla druga faza, o katerih bi se začeli pogajati 16. dan prekinitve ognja, ob sklicevanju na vire še poroča BBC. V tretji fazi naj bi medtem potekala obnova Gaze in vzpostavitev alternativne vlade v enklavi.

Ameriški zunanji minister Antony Blinken naj bi sicer še danes v govoru na ameriškem think-tanku Atlantic Council v Washingtonu po poročanju ameriškega spletnega medija Axios predstavil načrt za povojno obnovo in upravljanje Gaze.

Pred tem je ameriški predsednik Joe Biden v ponedeljek zatrdil, da so pogajalci tik pred sklenitvijo dogovora o Gazi. Njegov svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan je menil, da bi ga lahko sklenili še ta teden.

V razpravo se je vključil tudi novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump, ki je za ameriško televizijo Newsmax dejal, da so pogajalci zelo blizu dogovora. "Slišal sem, da je prišlo do rokovanja in da bodo to zaključili - morda že do konca tedna," je dejal v pogovoru za televizijo, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije.

Na pogajanjih v Dohi sicer poleg Bidnovega predstavnika Bretta McGurka sodeluje tudi Trumpov odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff.

QACrK_s3TJ0

k5GDKoE7f8g

dTOHWm_xkOw

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.