STA

 |  Politika

»Predlagani nepremičninski davek v ničemer ne bo prispeval h gradnji novih stanovanj«

V stranki Vesna kritični do vladnega predloga o obdavčitvi nepremičnin

Eden od glavnih razlogov za rast cen nepremičnin je neobstoječa stanovanjska politika vključno s pravičnim nepremičninskim davkom

Eden od glavnih razlogov za rast cen nepremičnin je neobstoječa stanovanjska politika vključno s pravičnim nepremičninskim davkom
© Borut Krajnc

Vlada se obdavčitve nepremičnin loteva s parcialnimi rešitvami, s tem pa ureditev tega področja prelaga na čas po izteku mandata in se izogiba resnični odgovornosti, ocenjujejo v Vesni - zeleni stranki. Sami predlagajo celovit pristop, nepremičninski davek pa bi namenili le izvajanju stanovanjske politike.

V zunajparlamentarni stranki so prepričani, da so predlagane rešitve obdavčitve nepremičnin zgolj parcialne, z oprostitvijo plačila davka na prvo nepremičnino, ne glede na njeno vrednost, pa omogočajo izogibanje plačilu davka in z ohranitvijo davka na oddajanje nepremičnin - oziroma posredno olajšavo - ne bodo ustavile delovanja sivega trga.

Moti jih tudi, da vlada prihodkov s tega naslova ne namerava načrtno nameniti reševanju stanovanjske problematike, "ampak bo na ta način zgolj krpala proračunsko luknjo".

"Predlagani nepremičninski davek v ničemer ne bo prispeval h gradnji novih stanovanjskih enot in ne bo imel nikakršnega vpliva na ponudbo neprofitnih ali nizkoprofitnih stanovanj. Prav tako ne bo prispeval k bolj uravnoteženim investicijam v stanovanjsko gradnjo na območjih zunaj Ljubljane," so zapisali v sporočilu za javnost.

Vsako reševanje tako zahtevne problematike, kot je stanovanjska, se mora po njihovih besedah začeti s hkratnim odločnim posegom na več med seboj povezanih področij ob nujno zagotovljenih namenskih finančnih virih.

"Predlagani nepremičninski davek v ničemer ne bo prispeval h gradnji novih stanovanjskih enot in ne bo imel nikakršnega vpliva na ponudbo neprofitnih ali nizkoprofitnih stanovanj. Prav tako ne bo prispeval k bolj uravnoteženim investicijam v stanovanjsko gradnjo na območjih zunaj Ljubljane."

Vesna

Pot k rešitvi stanovanjske problematike tako po njihovi oceni sloni na štirih stebrih. "Za rešitev gordijskega vozla stanovanjske problematike moramo hkrati začeti spreminjati prostorsko politiko, uvesti pravično obdavčitev nepremičnin in drugih vrst premoženja ter poseči v trg neprofitnih in tržnih najemnin," so navedli.

V zvezi s prostorsko politiko so zapisali, da je temelj vsake stanovanjske politike. Zagotoviti je treba koordinacijo med lokalno, regionalno in državno ravnijo, preprečiti špekulativne nakupe zemljišč ter občinam omogočiti odkup potrebnih zemljišč, so poudarili.

Drugi steber predstavlja pravična obdavčitev nepremičnin. Uvesti je treba nepremičninski davek, ki bo nadomestil druge obstoječe davke in vključil obdavčitev vseh nepremičnin (z izjemo osnovne nepremičnine do določene vrednosti), sredstva pa nameniti izključno stanovanjski politiki, predlagajo.

Nujna je ureditev najemniškega trga, pri čemer se v Vesni zavzemajo za ukinitev davka na oddajanje nepremičnin, spodbuditev urejenega oddajanja stanovanj in postopno povečanje števila neprofitnih stanovanj z zbranimi sredstvi od nepremičninskega davka.

"Zaradi zahtevnosti in pomembnosti, tako strokovne kot politične, je primerno tak predlog volivcem predstaviti že pred volitvami in ga v primeru uspeha na volitvah začeti uresničevati že prvo leto mandata nove vlade."

Vesna

Četrti steber se nanaša na aktivacijo degradiranih nepremičnin. Obnovili bi prazne nepremičnine in jih ponovno naselili, ob tem pa uvedli ukrepe, ki bi omogočili stanovanjsko gradnjo na degradiranih območjih.

V Vesni so pripravljeni aktivno sodelovati pri pripravi načrta reševanja stanovanjske problematike, "ki pa mora biti pravičen, pogumen, realno izvedljiv in zajemati vsa zgoraj opisana področja". "Zaradi zahtevnosti in pomembnosti, tako strokovne kot politične, je primerno tak predlog volivcem predstaviti že pred volitvami in ga v primeru uspeha na volitvah začeti uresničevati že prvo leto mandata nove vlade," so podčrtali.

Stanovanjska problematika je tako v Sloveniji kot v večini držav EU med najbolj perečimi temami. "Je ena tistih izzivov, od katerih rešitev ne bo odvisna zgolj stanovanjska slika prihodnjih generacij, ampak tudi širša socialna, poselitvena, gospodarska, okoljska, prostorska, trajnostno (ne)mobilna in demografska slika Slovenije," so še zapisali v Vesni.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.