STA

 |  Politika

»Če želimo našo skupnost poimenovati civilizacija, se takšni pojavi ne smejo nikoli več ponoviti«

Predsednica Državnega zbora (DZ) Urška Klakočar Zupančič ob 80. obletnici osvoboditve Auschwitza opozorila na širjenje sovraštva

sss

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je spomnila, da so bili "žrtve te množične morije" tudi Slovenke in Slovenci. V taborišču Auschwitz, ki je od junija 1940 do januarja 1945 delovalo na jugu okupirane Poljske, jih je bilo približno 2300.
© gibanjesvoboda.si

Beseda Auschwitz nam služi tudi kot opomin, v kakšno brezno sovraštva in strahu lahko pade skupnost, ko sovražni govor prevlada nad strpnostjo, sočutjem in sprejemanjem različnosti, je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič danes dejala v nagovoru poslancem ob 80. obletnici osvoboditve taborišča Auschwitz. Žrtvam so se poklonili z minuto molka.

Predsednica DZ je v uvodnem nagovoru poslancem ob začetku 27. redne seje spomnila, da danes mineva 80 let od osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, ki ga je označila za najbolj množično tragedijo druge svetovne vojne.

"Ni besed, ki bi lahko opisale vse grozote popolnega razčlovečenja in brezčutne množične morije, ki se je dogajala skoraj pet let v kraju z imenom, ki simbolizira vse to, kar človeška civilizacija ni," je dejala Klakočar Zupančič.

"Vse neopisljive grozote nacističnega režima ne bi bile mogoče, če pri teh zavržnih dejanjih ne bi sodelovala množica od sovraštva in strahu popolnoma zaslepljenih posameznikov. Zato lahko rečemo, da imajo grozote nacističnih koncentracijskih taborišč temelje v dogajanju v nemški družbi že desetletje prej," je dodala.

"Ni besed, ki bi lahko opisale vse grozote popolnega razčlovečenja in brezčutne množične morije, ki se je dogajala skoraj pet let v kraju z imenom, ki simbolizira vse to, kar človeška civilizacija ni."

Urška Klakočar Zupančič,
predsednica Državnega zbora (DZ)

"Beseda Auschwitz nam zato služi tudi kot opomin, v kakšno brezno sovraštva in strahu lahko pade skupnost, ko sovražni govor prevlada nad strpnostjo, sočutjem in sprejemanjem različnosti. Če želimo našo skupnost poimenovati civilizacija, se takšni pojavi ne smejo nikoli več ponoviti," je še dejala predsednica DZ.

Spomnila je, da so bili "žrtve te množične morije" tudi Slovenke in Slovenci. V taborišču, ki je od junija 1940 do januarja 1945 delovalo na jugu okupirane Poljske, jih je bilo po njenih besedah približno 2300.

Poslanci in poslanke so se ob koncu njenega uvodnega nagovora z minuto molka poklonili vsem žrtvam.

V zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau je bilo skupno ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Slovesnosti na območju spominskega muzeja se danes udeležuje okrog 3000 gostov, vključno z več nekdanjimi taboriščniki in številnimi voditelji držav, med katerimi bo tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

PREBERITE TUDI:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.