STA

 |  Družba

Mladi se počutijo premalo slišane

Mladim ni vseeno, a se pogosto počutijo, da na naslavljanje družbenih in okoljskih izzivovo nimajo vpliva

Mladim ni vseeno ...

Mladim ni vseeno ...
© Borut Krajnc

Mladim se pogosto zdi, da nimajo vpliva na naslavljanje družbenih in okoljskih izzivov, izsledke ankete platforme U-Report, izvedene v okviru projekta Stičišče za oblikovanje politik, povzema ministrstvo za javno upravo. Med temami, ki so jih v tej luči izpostavili mladi, so podnebne spremembe, stanovanjska problematika in trajnostni razvoj.

Iz ankete platforme U-Report, ki jo je razvil Unicef, je razvidno, da mlade najbolj skrbijo vojne in konflikti (21 odstotkov). Sledijo draginja (16 odstotkov) in stanovanjski problemi (13 odstotkov), kot pomembna problema pa so izpostavili tudi podnebne spremembe (11 odstotkov) in nasilje med vrstniki (12 odstotkov), so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za javno upravo.

Izmed sodelujočimi v anketi 67 odstotkov mladih ne pozna koncepta krožnega in nizkoogljičnega gospodarstva. "To kaže na nujnost izobraževanja in ozaveščanja, ki bi mladim približalo te pomembne teme," so zapisali na ministrstvu.

Anketa je obenem razkrila, da se mladim pogosto zdi, da nimajo vpliva na naslavljanje družbenih in okoljskih izzivov. Tako jih 39 odstotkov meni, da jih politiki in odrasli ne jemljejo resno, 20 odstotkov se jih počuti premalo poučenih o okoljskih temah.

Na pomanjkanje spodbud za sodelovanje je opozorilo 17 odstotkov sodelujočih, devet odstotkov pa je promocijska sporočila države označilo kot nezanimiva. Prav toliko jih obenem ne zaupa institucijam.

Mladi so v okviru ankete predlagali več načinov za svojo aktivacijo. Največ, 24 odstotkov, jih je predlagalo obiske šol in mladinskih prostorov. Predlagali so tudi delavnice za izmenjavo idej in rešitev (21 odstotkov) in družbena omrežja (21 odstotkov) kot ključni kanal za komuniciranje.

"Če potegnemo črto, rezultati izvedene ankete kažejo, da mladi želijo sodelovati pri reševanju družbenih in okoljskih izzivov, vendar se pogosto srečujejo z občutkom, da njihov glas ni slišan."

Ministrstvo za javno upravo

Kot pomembne prioritete za zeleno prihodnost so izpostavili preobrazbo industrije in ustvarjanje zelenih delovnih mest (26 odstotkov), trajnostno mobilnost (13 odstotkov) in učinkovito ravnanje z naravnimi viri (14 odstotkov).

"Če potegnemo črto, rezultati izvedene ankete kažejo, da mladi želijo sodelovati pri reševanju družbenih in okoljskih izzivov, vendar se pogosto srečujejo z občutkom, da njihov glas ni slišan," so zapisali na ministrstvu. Ravno projekt, kot je Stičišče za oblikovanje politik, po prepričanju ministrstva predstavlja pomemben korak k vključevanju njihovih glasov in idej v oblikovanje politik.

Kot so pojasnili, je namen stičišča omogočiti razvoj novih in celovitih rešitev na področju politik in ukrepov v javnem sektorju preko sodelovanja in eksperimentiranja s široko raznovrstnimi skupinami ljudi.

V anketi U-Report je sodelovalo več kot 170 mladih, večinoma starih med 15 in 30 let. Na ministrstvu so ob tem navedli, da rezultati ankete odražajo mnenja, ki so jih posredovali U-Reporterji in niso reprezentativna za otroke in mlade po vsem svetu ali za posamezno državo oz. regijo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.