STA

 |  Politika

Zaradi Jankovićeve podpore Vučiću odstopila komisija za podelitev Župančičevih nagrad

Komisijo za podelitev Župančičevih nagrad sestavljajo predsednica Alja Predan, Milko Lazar, Pia Prezelj, Majda Širca, Rok Vevar, Nadja Zgonik in Maruša Zorec

Eden od največjih podpornikov in občudovalcev Vučića je župan Ljubljane Zoran Janković. Fotografija je nastala na novembrskem sejmu vina v Beogradu.

Eden od največjih podpornikov in občudovalcev Vučića je župan Ljubljane Zoran Janković. Fotografija je nastala na novembrskem sejmu vina v Beogradu.
© buducnostsrbijeav / Instagram

Komisija za podelitev Župančičevih nagrad, najvišjega priznanja Mestne občine Ljubljana za izjemne stvaritve na področju umetnosti in kulture, je soglasno sklenila, da spričo javne podpore in ponujene pomoči ljubljanskega župana Zorana Jankovića srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću protestno odstopi s položaja.

Kot so zapisali v odstopni izjavi, članice in člana komisije podpirajo množične državljanske proteste v Srbiji in nasprotujejo stališčem, ki so v popolnem nasprotju ne le z vrednotami Ljubljane - mesta heroja, temveč s humanističnimi vrednotami sploh.

Komisijo za podelitev Župančičevih nagrad sestavljajo predsednica Alja Predan, Milko Lazar, Pia Prezelj, Majda Širca, Rok Vevar, Nadja Zgonik in Maruša Zorec.

Ljubljanski župan Zoran Janković je pismo podpore, v katerem je ponudil tudi svojo pomoč, srbskemu predsedniku Vučiću poslal prejšnji teden.

Prav tako prejšnji teden je nekdanji evroposlanec Klemen Grošelj zagnal spletno peticijo v znak podpore študentskim protestom v Srbiji, v njej je bil tudi kritičen do podpore ljubljanskega župana srbskemu predsedniku.

Poleg tega je v ločeni javni izjavi podporo študentkam in študentom izrazilo sto javnih oseb iz Ljubljane. Kot so županu sporočili podpisniki na čelu s pisateljico Svetlano Slapšak, rojeno v Srbiji, lahko v imenu mesta govorijo le prebivalci in prebivalke Ljubljane, Zoran Janković pa je le eden od njih. Svoj podpis lahko oddate na tej spletni povezavi (PETICIJA Ne v našem imenu!). 

Proteste, pa tudi blokade fakultet, so študenti v Srbiji začeli potem, ko je v Novem Sadu umrlo 15 ljudi ob padcu nadstreška na železniški postaji 1. novembra lani po obsežni obnovi postaje. Protestniki za nesrečo krivijo korupcijo, zahtevajo pa predvsem kaznovanje vseh odgovornih.

PREBERITE TUDI:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.