6. 2. 2025 | Svet
Trump prepovedal udeležbo transspolnih oseb v ženskih športih
Predsednik ZDA je prepričan, da je s tem končal "vojno proti ženskim športom"
Annet Negesa je pred olimpijskimi igrami v Londonu leta 2012 pristala na kirurški poseg, ki naj bi ji znižal raven testosterona, po operaciji pa je utrpela resne stranske učinke, ki so ji onemogočili nadaljevanje športne kariere
© arhiv Mladine
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo podpisal izvršni ukaz o prepovedi udeležbe transspolnih oseb v ženskih športih. Ob podpisu je naznanil, da je s tem vojna proti ženskim športom končana in napovedal izgradnjo plesne dvorane v Beli hiši.
Najnovejši Trumpov ukaz odreka zvezna proračunska sredstva šolskim ustanovam, ki bodo dovolile nastope transspolnih športnikov v ženskih ekipah, pa tudi šolam, zagrozil pa je tudi tistim šolam, ki bodo iste slačilnice namenjale športnicam in transspolnim športnicam. Podoben predlog zakona je januarja potrdil predstavniški dom kongresa.
Ob podpisu zakona na javni prireditvi je Trump napovedal, da bo pritisnil na Olimpijski komite ZDA in Mednarodni olimpijski komite za spremembo pravil o transspolnih športnikih pred olimpijskimi igrami v Los Angelesu leta 2028, obenem pa "pokritiziral militantno transspolno politiko radikalnih levičarjev".
"Ženski športi bodo odslej le za ženske. Ne bomo dovolili moškim, da tepejo, poškodujejo in varajo naše ženske in dekleta," je dejal Trump.
Ministrici za domovinsko varnost Kristi Noem je naročil, naj zavrne prošnje za vizume moških, ki se predstavljajo kot ženske. Državnemu sekretarju Marcu Rubiu pa je naložil, naj Mednarodnemu olimpijskemu komiteju da vedeti, da nočejo imeti opravka s tem.
Odločitev je odzvala odobravanje kot nasprotovanje. Velik del ameriškega športa meni, da je ženski šport treba zaščititi. Najbolj pa polarizacijo ponazarja odmeven zaplet okrog plavalke Lie Thomas. Kot plavalec Williams Thomas je šlo za skromnega športnika, po menjavi spola pa je plavalka nato podirala rekorde na univerzitetnem prvenstvu tekmovanju NCAA in tudi osvojila naslov na 500 m prosto.
Ameriške športnice in starši so se temu uprle, tudi z argumentom, da bodo na ta način preseženi rekordi in dosežki zgodovine ženskega športa. Oblikovala pa se je tudi podporna skupina plavalke,. Thomas se je nazadnje obrnila celo na Mednarodno športno razsodišče v Lozani, kjer so dali prav plavalkam. Mednarodna plavalna zveza in kasneje številne druge so nato še zaostrile pravila za nastope transspolnih športnic, a nastopov niso prepovedale.
Drugi velik odpor vključevanja transspolnih športnic se je pojavil zaradi že omenjenih istih slačilnic za športnice, kjer pravice enega posameznika trčijo na pravice drugega. Po poročanju medijev naj bi se številna, tudi mladoletna dekleta v srednjih šolah in univerzah, zaradi tega počutila neprijetno, celo prenehala s športom. Ena od polemik v sodobnem športu je tudi varnost v športnic v borilnih veščinah.
Ameriški mediji pričakujejo, da se bo v kratkem vnela nova pravna vojna za pravice transspolnih oseb. Nasprotniki izključevanja transspolnih športnic poudarjajo, da je zelo malo dokazov, da gre pri transspolnih osebah za športnice, ki nato dominirajo žensko konkurenco.
Opozarjajo, da so ukrepi nepotrebni, saj so športne organizacije po njihovem mnenju že sprejele različne pravilnike, ki na osnovi znanstvenih dognanj dovoljujejo oz. prepovedujejo nastope transspolnih športnic na tekmovanjih. Eden je denimo hormonska slika in zagovorniki transspolnega športa so mnenja, da se to področje lahko ureja le s pravilniki.
Obenem kritiki Trumpove odločitve poudarjajo, da gre pri teh ukazih za politično polarizacijo, namesto da bi se iskale poštene rešitve in možnosti. Obstaja tudi skrb, da bo izključevanje mladih transspolnih športnikov vplivalo na njihovo mentalno zdravje, pišejo mediji.
Nasprotniki prav tako poudarjajo, da predsedniški ukazi ne smejo biti v nasprotju z obstoječo zakonodajo ali ustavo. V nasprotnem primeru, ali pa, če so ocenjeni kot diskriminacija, jih sodišče lahko prekliče. Tako je sodišče pred kratkim blokiralo selitev transspolnih oseb iz ženskih zaporov v moške, tožbe so vložene tudi proti drugim ukazom.
Trump je doslej podpisal že več podobnih ukazov proti transspolnim osebam. Ob začetku mandata je podpisal ukaz, da po novem v ZDA obstajata le moški in ženski spol, nato je prepovedal transspolne vojake in omejil postopke za potrditve spolne identitete pri mlajših od 19 let. Vse te ukrepe je napovedal že med predsedniško kampanjo in po mnenju številnih analitikov je to pripomoglo k njegovi zmagi na volitvah.
Ob podpisu ukaza je Trump, znan tudi po nepremičninskih poslih, še dejal, da je Beli hiši že večkrat poslal ponudbo, da bi tam zgradil plesno dvorano, a ni dobil odgovora. "Tokrat bom ponudbo poslal samemu sebi," je dejal in dodal, da bi to stalo okrog 100 milijonov dolarjev.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.