Jera Kočevar

 |  Svet

Svoboda govora po Trumpu

Ameriški uporabniki poročajo o »cenzuri« na TikToku

Ko so Američani po enodnevni blokadi in manevru Donalda Trumpa, ki je po odločitvi vrhovnega sodišča TikToku dal na voljo še 75 dni, da zamenja lastnika, spet začeli uporabljati to platformo, so opazili spremembe. Prvo presenečenje je bilo sporočilo ob zagonu aplikacije: »Hvala za vašo potrpežljivost in podporo. Zaradi prizadevanj predsednika Trumpa se TikTok vrača v ZDA!«

Kot poroča Reuters, so se začeli uporabniki v ZDA pritoževati nad povečanim nadzorom nad vsebinami. Opazili so odstranjevanje videov, ki naj bi bili kršili pravila platforme, pa četudi ta takšnih videov prej ni odstranjevala. Opazili so vzorec pogostejšega odstranjevanja vsebin, kritičnih do Trumpa. Eden izmed ustvarjalcev vsebin, komik Pat Loller, je na platformi opozoril, da je bil video, v katerem je kritiziral Muskovo »zighajlanje«, označen za dezinformacijo. Nekateri so opazili, da TikTok omejuje besedne zveze, kot sta »Free Palestine« in »Free Luigi«. Sledi cenzure ali spremenjenih pravil je na njem zaznala tudi ameriška nepridobitna organizacija NCRI, ki se ukvarja s prepoznavanjem ideološko motiviranih groženj in dezinformacij na družbenih omrežjih. Tako naj bi bil zapis »FuckTrump« na TikToku prepovedan, »FuckJoeBiden« pa je še vedno dovoljen.

Da bi se izognili morebitnemu cenzuriranju objav, ki so vezane na ključnik #democrat in podobne, se je, kot poroča Forbes, na TikToku pojavil ključnik #cutewinterboots (#prikupni zimski škornji). Z njim Američani v aplikaciji opozarjajo na proteste proti Trumpu in njegovim politikam. Opozarjajo tudi na tovornjake ICE (Immigration and Customs Enforcement, Uprava za priseljevanje in carine), ki delujejo po državi in deportirajo migrante.

Uporabniki TikToka so začeli dogajanje v ZDA povezovati s filmi, kot je Igre lakote, v katerem v distopičnem svetu peščica nesramno bogatih vlada delavskemu razredu, ki se utaplja v revščini. Videi, ki primerjajo razmere v filmu z razmerami po svetu, so pogosto podkrepljeni s skladbo Money Alana Cumminga (novejša različica skladbe iz muzikala Kabaret). Kritične vsebine so podkrepljene tudi s pesmijo Boots angleškega pesnika in novinarja Rudyarda Kiplinga.

Danes je TikTok za nekatere Američane paradoksalno postal sredstvo upora proti Trumpovi administraciji. Vprašanje je, ali tak način upora pripomore k boljši obveščenosti in ali je aktivizem na družbenih omrežjih res dovolj. Kodo za kritiziranje Donalda Trumpa #cutewinterboots so njegovi podporniki seveda hitro razkrinkali in mogoče je, da bo TikTok po pritožbah privržencev gibanja Maga začel odstranjevati te vsebine.

Živimo v svetu, ki mu vladajo lažnivci in digitalni vsiljivci, v svetu, kjer umetna inteligenca ni videti umetno in kjer digitalizacija postaja nevarno orodje v rokah vse nevarnejših ljudi.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.