10. 2. 2025 | Politika
Janković / »Dijakov ne bomo selili«
Srednja šola za oblikovanje in fotografijo želi ostati v Križankah. Na šolskem ministrstvu pravijo, da v sodelovanju z občino že več let iščejo rešitev.
Dijaki in dijakinje Srednje šole za oblikovanje in fotografijo so leta 2019 apelirali na široko slovensko javnost, pa tudi na arhitekturno stroko in dediščinarje, naj jih ne pustijo na cedilu in jih podprejo v njihovi želji, da ostanejo v Križankah.
© Arhiv SŠOF
V strateškem načrtu Festivala Ljubljana za obdobje 2025-2029 piše, da pričakujejo uspešen zaključek denacionalizacije in prevzem celotnih Križank v upravljanje. Temu nasprotuje Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, ki domuje v Križankah, kjer želi ostati. Na šolskem ministrstvu pravijo, da v sodelovanju z občino že več let iščejo rešitev.
K omenjenemu strateškemu načrtu je na ponedeljkovi seji ljubljanski mestni svet podal pozitivno predhodno mnenje. Je pa ravnateljica Srednje šole za oblikovanje in fotografijo (SŠOF) Apolonija Simon na mestne svetnike naslovila protestno pismo, v katerem je med drugim zapisala, da mestna oblast ne more in ne sme prezreti izjemnega pomena Križank za izobraževanje in kulturno življenje Ljubljane, ter spomnila na 80-letno tradicijo šole.
Opomnila je na dokument iz leta 1956, ki ga je podpisala takratna mestna oblast in s katerim je bila šoli izročena v upravljanje in uporabo stavba na Gosposki 18 in na zagotovilo ljubljanskega župana Zorana Jankovića iz pred dveh let, da Mestna občina Ljubljana (Mol) ne bo "metala" dijakov in šole iz Križank.
»Mol ne bo selila dijakov od nikoder, tudi iz te šole nei«
Ljubljanski župan je na torkovi novinarski konferenci zagotovil, da "Mol ne bo selila dijakov od nikoder, tudi iz te šole ne". Kot je še povedal, je Mol pred leti SŠOF ponujala prostore v prenovljenem Centru Rog. Če bi šola to ponudbo sprejela, bi bil del prostorov namenjen izobraževalni dejavnosti, pod današnjim parkom bi bila telovadnica, učenci pa bi izdelke, ki bi jih ustvarjali med šolanjem, lahko razstavljali v delu Centra Rog, ki je namenjen širši javnosti.
Apolonija Simon je za STA pojasnila, da je do ponudbe prišlo pred dobrimi sedmimi leti in da jo je šola pozdravila, saj bi takšna rešitev pomenila možnost delovanja ob kreativnem centru, urbanem okolju, ki bi mu SŠOF lahko vdihnila polno življenje. Žal pa odločitev o realizaciji te ideje ni bila v njihovih rokah. O tem je odločalo ministrstvo v nadaljnjih pogovorih z županom.
S takratnim ministrom za izobraževanje Jernejem Pikalom so peljali pogovore in zastavili drugačne načrte. Predstavniki ministrstva so na enem od sestankov izjavili, da je lokacija Rog za SŠOF predraga, ter na ravni ministrstva z županom sprejeli odločitev, da se pripravi pismo o nameri, v katerem bi se kompleks Križank zamenjal za parcelo na Barjanki, kjer bi se gradil Center znanosti, je pojasnila ravnateljica.
Še vedno brez soglasja o delitvi solastnine in uporabi prostorov v Križankah
Pri Festivalu Ljubljana so za STA pojasnili, da sta Mol ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport oktobru 2019 podpisala sporazum o nameri, s katerim se bo uredilo lastništvo kompleksa Križank, in sicer bo lastnica celotnega kompleksa Mol. V letu 2020 so sledila usklajevanja med Mol in šolskim ministrstvom, dogovor o pogodbenem razmerju je bil dosežen novembra 2020. Najemna pogodba, s katero najemodajalec Mol odda najemniku SŠOF v najem prostore v skupni izmeri 795 kvadratnih metrov, je bila podpisana s strani ministrstva, Mola in Festivala Ljubljana, ni pa bila podpisana s strani SŠOF.
Po najemni pogodbi sta lastnika prostorov Mol v 48-odstotnem in šolsko ministrstvo v 52-odstotnem deležu, pri čemer dejansko stanje uporabe in posesti nepremičnin ni skladno z lastniškim stanjem. Mol oz. Festival Ljubljana ima v uporabi le 15,3 odstotka oz. 561 kvadratnih metrov, SŠOF pa 78,8 odstotka oz. 2891 kvadratnih metrov. V skupni uporabi je 5,8 odstotka oz. 215 kvadratnih metrov, pri čemer razlika v škodo Mol, upoštevajoč skupne dele, znaša približno 1000 kvadratnih metrov.
Ker pa do soglasja o delitvi solastnine ali uporabi prostorov ni prišlo, je Mol na pristojno sodišče vložila predlog za delitev solastnine. V postopku delitve solastnine sodišču predlaga fizično delitev nepremičnin na način, ki bi bila ekvivalentna njenemu solastniškemu deležu, so še pojasnili pri Festivalu Ljubljana.
Tudi župan Janković je na torkovi novinarski konferenci izpostavil, da SŠOF uporablja več prostorov, kot jih državi pripada glede na solastniški delež, in sicer približno 1000 kvadratnih metrov več. To bodo še naprej dovolili, a ne več brezplačno, je dodal.
Obljube o novogradnji za SŠOF so v zraku že od leta 1995
Obljube, da bodo deležni novogradnje, so sicer po besedah ravnateljice Apolonije Simon v zraku že od leta 1995, ko je bil na Roški položen temeljni kamen za novo šolo. Danes si SŠOF pomaga z dodatnimi prostori - na Taboru imajo športno vzgojo, na Roški 2 pa izvajajo predvsem splošno-izobraževalni del programa in nekaj strokovnih vsebin. V neposredni bližini te stavbe je predvidena gradnja treh objektov - nove stavbe za SŠOF, stavbe za Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje in študentskega doma. OPPN za te objekte je že nekaj časa v procesu usklajevanja in potrjevanja, je pojasnila Apolonija Simon.
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za STA zapisali, da med ministrstvom ter Molom že več let potekajo dogovarjanja o razrešitvi prostorske problematike SŠOF ter v povezavi s tem o ureditvi namenske rabe prostorov. Kot so pojasnili, si različni uporabniki prostorov kapacitete delijo glede na potrebe in ne glede na lastniške deleže. Zagotovitev novih prostorov za šolo pa je povezana z novo investicijo in bi omogočila tudi drugačno namenskost Križank.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.