13. 2. 2025 | Politika
Nov sistem za večjo prisotnost poslancev
Vodstvo Evropskega parlamenta opozarja na majhno prisotnost poslancev v dvorani med razpravami
Poslanci Evropskega parlamenta na zasedanjih pogosto nagovarjajo precej prazno dvorano, zato parlament preizkuša nov sistem, v skladu s katerim seznama govorcev ne objavijo vnaprej, temveč ga po uvodnih nagovorih objavljajo sproti. Ti poskusi so delno okrepili prisotnost poslancev, čeprav so se nekateri pritožili, da jim sprememba ne ustreza.
Vodstvo Evropskega parlamenta, na čelu s predsednico Roberto Metsolo, že dlje časa opozarja na majhno prisotnost poslancev v dvorani med razpravami.
Evropski poslanci se namreč v osrednji dvorani parlamenta običajno udeležujejo glasovanj, saj se jim v nasprotnem primeru zmanjša nadomestilo za udeležbo na zasedanjih, medtem ko v dvorani precej redkeje prisluhnejo nagovorom svojih kolegov ali vabljenih govorcev.
V razpravah na zasedanjih Evropskega parlamenta svoje kolege praviloma najprej nagovorijo vodje političnih skupin, nato sledijo ostali poslanci. Njihov čas za razpravo je omejen, običajno na minuto ali dve.
V skladu z novim sistemom, ki ga od začetka leta pri nekaterih razpravah preizkuša parlament, pa poslanci ne vedo natančno, kdaj bodo na vrsti za razpravo. Tisti, ki želijo nastopiti za govornico, morajo tako ostati v dvorani, dokler se na seznamu govorcev ne pojavi njihovo ime.
Po navedbah predstavnikov tiskovne službe Evropskega parlamenta je preizkus, katerega namen je bil povečati zanimanje za razprave, dal spodbudne rezultate. Predstavitve letnega poročila vodje Evropske centralne banke Christine Lagarde se je denimo v ponedeljek zvečer udeležilo le nekaj deset poslancev. Na razpravi ob predstavitvi letnega programa Evropske komisije, ki je ob preizkusu novega sistema potekala v sredo, pa je bilo prisotnih okrog 160 od skupno 720 poslancev.
Nov sistem tako vsaj delno pripomore k višji udeležbi, vendar nekateri evropski poslanci nad tem niso navdušeni. Pri tem poudarjajo, da velik del njihovega dela poteka v zakulisju; tudi če niso v dvorani, spremljajo razprave ali pa se ob robu zasedanj pogajajo o resolucijah, se srečujejo s komisarji in drugimi.
Po preizkusnem obdobju bo o morebitni stalni uveljavitvi novega sistema odločal najvišji organ Evropskega parlamenta - konferenca predsednikov, ki jo poleg predsednice parlamenta Metsole sestavljajo vodje političnih skupin.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.