STA

 |  Svet

Ali Rusija misli resno glede pogovorov o koncu vojne v Ukrajini?

Delegaciji ZDA in Rusije pod vodstvom zunanjih ministrov Marca Rubia in Sergeja Lavrova sta v Riadu začeli pogovore, na katerih bodo glede na napovedi razpravljali o obnovi odnosov med Moskvo in Washingtonom

Delegaciji ZDA in Rusije pod vodstvom zunanjih ministrov Marca Rubia in Sergeja Lavrova sta danes v Riadu začeli pogovore, na katerih bodo glede na napovedi razpravljali o obnovi odnosov med Moskvo in Washingtonom, srečanju med predsednikoma Donaldom Trumpom in Vladimirjem Putinom ter Ukrajini.

O začetku pogovorov za končanje vojne sta se prejšnji teden dogovorila prav predsednika ZDA in Rusije, ki sta nakazala tudi odprtost za dvostransko srečanje. Srečanje bo "prvi korak" k ugotavljanju, ali Moskva misli resno glede pogovorov o koncu vojne v Ukrajini, so v ponedeljek sporočili z ameriškega State Departmenta.

"To je nadaljevanje tistega začetnega pogovora med Putinom in predsednikom Trumpom o tem, ali je morda ta prvi korak sploh mogoč, kakšni so interesi, ali je to mogoče izpeljati," je novinarjem v Riadu povedala tiskovna predstavnica State Departmenta Tammy Bruce.

Rusija pa poudarja, da je njena prednostna naloga začetek normalizacije odnosov z ZDA, poroča britanski BBC.

Rusija, proti kateri so zahodne države zaradi agresije na Ukrajino uvedle stroge sankcije, je danes sporočila, da pričakuje hiter napredek v gospodarskem delu pogovorov z ZDA.

"Imamo številne predloge, o katerih naši kolegi razmišljajo. Mislim, da bo mogoče doseči napredek ne v daljni prihodnosti, ampak v naslednjih dveh ali treh mesecih," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal vodja ruskega sklada za neposredne naložbe in eden od ruskih pogajalcev Kiril Dmitrijev.

"To je nadaljevanje tistega začetnega pogovora med Putinom in predsednikom Trumpom o tem, ali je morda ta prvi korak sploh mogoč, kakšni so interesi, ali je to mogoče izpeljati."

Tammy Bruce,
tiskovna predstavnica State Departmenta

Na srečanju ni niti predstavnikov Kijeva niti evropskih držav, čeprav so se v zadnjih dneh vrstili pozivi, da pogajanj o Ukrajini ne more biti brez Ukrajine, nujno pa mora biti vključena tudi Evropa.

Rubio je sicer pojasnil, da bi Kijev lahko bil del poznejših "pravih pogajanj", če bo do njih prišlo. Prav tako naj bi bile na določeni točki vključene evropske države. Lavrov je po drugi strani menil, da Evropa nima mesta v prihodnjih pogajanjih, ker da želi nadaljevati vojno.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zagotavlja, da Ukrajina ne bo priznala nobenega sporazuma, sklenjenega brez sodelovanja Kijeva.

ZDA ob Rubiu na srečanju zastopata še posebni odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff in svetovalec za nacionalno varnost Michael Waltz, Rusijo pa poleg Lavrova zunanjepolitični svetovalec ruskega predsednika Jurij Ušakov.

Gre za prvo srečanje delegacij ZDA in Rusije na visoki ravni po začetku ruske invazije na Ukrajino 24. februarja 2022.

fPACN3JcHNU

uxyW95gEgOU

Eypv1A0DWBo

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.