STA

 |  Svet

Pred volitvami rekorden obisk spletnega vprašalnika za neodločene volivce

Pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami v Nemčiji so na interaktivnem vprašalniku, ki naj bi neodločenim volivcem pomagal pri izbiri stranke, že v prvih 24 urah po objavi zabeležili več kot devet milijonov obiskov

Pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami v Nemčiji so na interaktivnem vprašalniku, ki naj bi neodločenim volivcem pomagal pri izbiri stranke, zabeležili rekorden obisk, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V 24 urah po objavi vprašanj na spletni strani Wahl-O-Mat so v državi s 60 milijoni volivcev uporabo zabeležili več kot devetmilijonkrat.

Po poročanju AFP je vprašalnik, ki so ga uvedli pred parlamentarnimi volitvami leta 2002, postal pravi obred na nemških volitvah, vsako njegovo izdajo pa volivci pričakujejo z enakim navdušenjem kot izid nove videoigre.

Aplikacija z minimalistično zasnovo volivcem zastavlja 38 vprašanj, na katera lahko odgovorijo s strinjam se, nimam določenega mnenja ali ne strinjam se.

Razpon vprašanj je širok, od zunanje politike do socialnih vprašanj in gospodarstva. Vprašanja za nedeljske volitve se začnejo s vprašanjem, ali naj bi Nemčija še naprej zagotavljala vojaško pomoč Ukrajini, ki še posebej razdvaja zahod in vzhod države.

Druga vprašanja, ki razdvajajo, so tudi, ali naj na nemških avtocestah omejijo hitrost in ali naj bodo štipendije študentov odvisne od dohodka staršev.

Na koncu aplikacija s pomočjo odstotne lestvice oceni, katera stranka najbolj ustreza odgovorom uporabnika.

Leta 2002 je bilo število uporabnikov 3,6 milijona, na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2021 pa že 21,3 milijona, navaja AFP.

Za vprašalnik skrbi javni urad za državljansko izobraževanje. Vprašanja za letošnje volitve je sestavilo 38 univerzitetnih strokovnjakov in 24 mladih volivcev, ki so jih nato poslali strankam, da bi preverili njihova stališča do različnih vprašanj.

Vprašalnik sicer običajno pripravljajo devet mesecev, zaradi novembrskega predčasnega razpada koalicijske vlade in posledičnega sklica predčasnih volitev pa so tokrat delali pod časovnim pritiskom.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.