Nana Čemas

 |  Mladina 8  |  Družba

Kdaj bodo ljubljanski študentje dočakali nov študentski dom?

Birokratski mlini

Gradnjo študentskih domov v prestolnici že dolgo napovedujejo. Ena izmed lokacij, kjer bi jih lahko gradili, da bi razbremenili že tako obremenjene študentske domove, je tista med Roško in Poljansko cesto. Nove prostore naj bi tam dobili študenti Akademije za likovno umetnost in dijaki Srednje oblikovne šole.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Nana Čemas

 |  Mladina 8  |  Družba

Gradnjo študentskih domov v prestolnici že dolgo napovedujejo. Ena izmed lokacij, kjer bi jih lahko gradili, da bi razbremenili že tako obremenjene študentske domove, je tista med Roško in Poljansko cesto. Nove prostore naj bi tam dobili študenti Akademije za likovno umetnost in dijaki Srednje oblikovne šole.

Večno vprašanje ostaja le, kdaj.

Občinski podrobni prostorski načrt se po razglasitvi zmagovalne urbanistične rešitve za prenovo območja pripravlja že od leta 2021. Vse od takrat se z njim ukvarja »birokratska mašinerija«. Navsezadnje gre, pravijo na ministrstvu za visoko šolstvo, za »kompleksen proces, ki zahteva usklajevanje na različnih ravneh«. Iz sklepa o pripravi je razvidno, da je bilo k podaji mnenj pozvanih 21 institucij z državne in lokalne ravni. Med njimi ni Študentskega doma Ljubljana. Ta je bil vključen v prve korake priprave projekta kot član ocenjevalne komisije pri že omenjenem natečaju ter kot eden izmed pripravljavcev izhodišč prostorskega načrta. Na ministrstvu še pojasnjujejo, da bo »v dogovoru z ministrstvom dejavno vključen v kasnejše faze projekta«.

A do teh je treba priti. Prostorski načrt še vedno ni potrjen. »V zadnjem letu potekajo predvsem usklajevanja z Mestno občino Ljubljana,« pojasnjujejo na ministrstvu.

Na občini pravijo, da je postopek v fazi priprave dopolnjenega osnutka: »Pred njegovo obravnavo in sprejetjem v mestnem svetu bosta še javna razgrnitev in obravnava.« Sklep ni predvideval priprave dodatnih podatkov in strokovne podlage, za dodatno usklajevanje z bodočimi uporabniki pa naj bi prav tako potrebovali čas. Na občini še izrecno poudarjajo, da »lokalne skupnosti niso pristojne in ne morejo zagotavljati nastanitvenih kapacitet za študente«.

Zdaj, kot pojasnjujejo na ministrstvu, poteka usklajevanje glede prenosa lastništva parcel. Večina zemljišč je v lasti Univerze v Ljubljani ali »v lasti Republike Slovenije«, kot pravijo na občini. Oboji dodajajo, da sprememba namembnosti pri tem ne bo potrebna.

Birokratski mlini torej vztrajno in počasi meljejo. Vendar pa je, kot pojasnjujejo na ministrstvu, »težko napovedati končni rok za dokončanje projekta, saj je treba do začetka gradnje izpeljati še več aktivnosti«.

Upanje za ljubljanske študente je morda druga mogoča lokacija, morda bo ta za Bežigradom, v okolici tamkajšnjih fakultet. Na ministrstvu poudarjajo, da je »prednost te lokacije, da prostorskega akta ni treba spreminjati, kar lahko bistveno skrajša časovnico izvedbe projekta«. Pogovori z zainteresiranim za gradnjo, Družbo za svetovanje in upravljanje, že tečejo.

Roška, Bežigrad – kjerkoli, samo da študentje skoraj 20 let po gradnji zadnjega študentskega doma dočakajo novega. Na Obali se jim ponovno godi bolje. Prav minuli petek je potekala otvoritev Barke 2, doma, ki razpolaga z več kot 100 ležišči.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.