27. 2. 2025 | Politika
»To ni poenostavitev, ampak deregulacija v interesu multinacionalk«
Civilnodružbene organizacije pozivajo k zavrnitvi tako imenovanega predlaga Omnibus
Organizacije Focus, Delavska svetovalnica, Greenpeace Slovenija, Ekvilib Inštitut, Umanotera, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Zavod za pravično trgovino 3MUHE in Platforma Skiga so danes slovenske predstavnike v Evropskem parlamentu in Svetu pozvale, da zaščitijo demokratični proces in zakonodajni okvir Evropske unije (EU) za trajnostni razvoj ter zavrnejo spremembe, ki jih predlaga Omnibus. Omnibus je ime za predlog sprememb zakonodaje, s katerim želi Evropska komisija v imenu »lajšanja bremena« za podjetja odpraviti – po mnenju organizacij – ključne elemente zakonodaje na področju odgovornosti podjetij. »Predlog je bil oblikovan za zaprtimi vrati in večina sprememb odraža interese poslovnih združenj in multinacionalk,« opozarjajo organizacije. Proti Omnibusu se je sicer vzpostavila široka koalicija sindikatov, organizacij civilne družbe, zagovornikov človekovih pravic, investitorjev in akademikov iz celotne EU.
Evropska komisija je zakonodajni predlog direktive Omnibus predstavila včeraj, posegel pa bo posegel v vsebino štirih nedavno sprejetih aktov, to je v direktivi o trajnostnem poročanju podjetij (CSRD) in o skrbnem pregledu podjetij glede trajnostnosti (CSDDD) ter v uredbi o taksonomiji EU in o vzpostavitvi mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah. »Vsi štirje zakonodajni akti imajo skupni cilj – zagotavljati odgovornost podjetij za spoštovanje človekovih pravic, pravic delavcev, okolja ter prispevek k podnebnim spremembam,« opozarjajo v organizacijah in spomnejo, da je bil eden od povodov za EU zakonodajo na področju odgovornosti podjetij denimo sesutje tovarne Rana Plaza v Bangladešu, kjer je umrlo več kot 1000 delavcev, ki so šivali za podjetja, ki s svojimi blagovnimi znamkami obvladujejo evropski trg. »Takšne katastrofe zakonodaja, spremenjena z Omnibusom, tudi v prihodnosti ne bo preprečila, niti zanjo podjetja ne bodo odgovarjala, saj je pregloboko v dobavni verigi. Predlagani posegi v sprejeto zakonodajo bodo škodili predvsem tistim, ki so že danes najbolj izpostavljeni kršitvam podjetij,« opozarjajo.
»Predlagani posegi v sprejeto EU zakonodajo bodo škodili predvsem tistim, ki so že danes najbolj izpostavljeni kršitvam podjetij,« opozarjajo civilnodružbene organizacije.
Predlog Omnibus je že konec prejšnjega leta napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen z namenom, da se zmanjša birokratsko breme poročanja za podjetja in zagotovi njihovo konkurenčnost. »Po njenih navedbah bi pravila v svoji originalni obliki, ki pa je bila že sama po sebi polna kompromisov, predstavljala preveliko finančno in administrativno breme za podjetja. Ampak to, čemur smo priča, ni poenostavitev, temveč očitna deregulacija v interesu velikih multinacionalk,« strnejo organizacije.
Izpostavljajo množico konkretnih posledic, ki bi jih povzročila uzakonitev Omnibusa. Predlog bi v svoji trenutni obliki denimo tako močno ošibil direktivo o skrbnem pregledu podjetij glede trajnostnosti (CSDDD), da bi od skrbnega pregleda ostalo »zgolj birokratsko izvajanje na papirju in brez kakršne koli učinkovite obveznosti za podjetja, da obravnavajo škodo, ki nastaja ob kršitvah človekovih pravic in zlorabah okolja v svojih vrednostnih verigah«. Predlog med drugim odpravlja obveznost države, da vzpostavi civilno odgovornost podjetij za kršitve, o katerih odloča neodvisno sodišče. Odpravlja tudi učinkovito zastopanje žrtev na sodišču na primer s strani nevladnih organizacij, kar je pogosto ključnega pomena, saj delavci in delavke pogosto nimajo sredstev za odvetnika ali ne izpolnjujejo pogojev za brezplačno pravno pomoč države, opozarjajo organizacije. Prav tako bi podjetja morala načrt za podnebni prehod le sprejeti, ne pa ga tudi izvajati. »Ko bi bil načrt enkrat pripravljen, bi ga podjetja lahko brez posledic pospravila v predal – tako bo namesto spodbujanja aktivnosti za preprečevanje podnebne katastrofe načrt vodil le v zeleno zavajanje,« opozarjajo.
»Pričakujemo, da ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport nemoteno nadaljuje s prenosom direktive o skrbnem pregledu podjetij glede trajnostnosti (CSDDD) v nacionalno zakonodajo.«
In kaj sledi? Zakonodajni predlog bo letos po hitrem postopku obravnavan v Evropskem parlamentu in v Svetu EU. »Pozivamo tako slovenske predstavnike v Evropskem parlamentu in odločevalce, ki delujejo v Svetu EU in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, da zaščitijo ključne vsebine zakonodaj, vključene v predlog Omnibus, in preprečijo deregulacijo na račun človekovih pravic in okolja. Ob tem pričakujemo, da ministrstvo nemoteno nadaljuje s procesom prenosa CSDDD v nacionalno zakonodajo, kot je bilo poudarjeno tudi na med-deležniškem posvetu o človekovih pravicah v gospodarstvu, ki ga je 5. februarja 2025 organiziral Varuh človekovih pravic v sodelovanju z okoljsko organizacijo Focus. Nadaljuje naj tudi z implementacijo CSRD in ne posega v njeno vsebino,« so jasne slovenske civilnodružbene organizacije, ki so del široke EU koalicije proti Omnibusu.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.