10. 3. 2025 | Svet
V ZDA pridržali študenta, ki je vodil proteste proti izraelski vojni v Gazi
Agenti ministrstva za domovinsko varnost ZDA so pridržali študenta univerze Columbia Mahmuda Halila, ki je bil med voditelji lanskoletnih protestov proti izraelski vojni v Gazi
Protest v podporo Palestini v Ljubljani
© Janez Zalaznik
Agenti ministrstva za domovinsko varnost ZDA so v soboto ponoči pridržali študenta univerze Columbia Mahmuda Halila, ki je bil med voditelji lanskoletnih protestov proti izraelski vojni v Gazi. Njegova aretacija sledi napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa o izgonu tujih udeležencev protestov, ki so lani zajeli ameriške univerze.
Palestinec Halil, ki je poročen z ameriško državljanko, je bil eden najvidnejših predstavnikov lanskoletnih propalestinskih protestov na univerzi Columbia.
Njegova odvetnica Amy Greer je za ameriško tiskovno agencijo AP v nedeljo povedala, da so ga aretirali ponoči na njegovem domu, čeprav ima dovoljenje za delo in bivanje v ZDA - tako imenovano zeleno karto. Ta v primeru obsodbe za kaznivo dejanje tujega državljana sicer ne ščiti pred izgonom iz ZDA.
Ukaz za aretacijo naj bi po ugibanjih ameriških komentatorjev prišel naravnost iz Bele hiše. Ta je v petek sprejela tudi odločitev o odvzemu 400 milijonov dolarjev zveznih sredstev univerzi Columbia zaradi protestov, ki jih sedanja ameriška vlada opredeljuje kot antisemitizem.
Trump je v preteklosti kritiziral študentsko gibanje, povezano z vojno v Gazi, in je napovedoval izgon tujih študentov, ki so sodelovali v protestih.
Ameriške univerze je lani zajel val protestov zaradi izraelske agresije v Gazi in ameriške podpore dejanjem Izraela. Kongresni republikanci so ob tem vodili javna zaslišanja in zahtevali odstope vodilnih uslužbencev univerz z očitki o neustreznem boju proti antisemitizmu, ki naj bi se pojavljal na protestih in zasedbah šol.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.