STA

 |  Svet

»ZDA pozivamo k ponovnemu premisleku o podpori globalnemu zdravju«

Zaradi zmanjšanja mednarodne pomoči bi bilo lahko ogroženih na milijone življenj

ss

Generalni sekretar Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
© UN Photo / Elma Okic / Flickr

Generalni sekretar Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je pozval ZDA k ponovnemu premisleku o zmanjšanju mednarodne pomoči ob opozorilu, da bi lahko bilo ogroženo milijone življenj po vsem svetu. V Afganistanu zaradi pomanjkanja sredstev do junija že grozi zaprtje večine zdravstvenih ustanov s podporo WHO.

Samo motnje v globalnih programih boja proti aidsu bi lahko vodile v več kot deset milijonov dodatnih primerov okužb z virusom hiv in s tem povezane tri milijone smrti, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Tedros v ponedeljek na novinarski konferenci v Ženevi ob opozorilu, da bi s tem izničili 20-letni napredek v boju poti aidsu.

"ZDA pozivamo k ponovnemu premisleku o podpori globalnemu zdravju," je dejal.

Ameriški predsednik Donald Trump je po januarski vrnitvi v Belo hišo sprožil postopek umika ZDA iz WHO in zamrznil praktično vso ameriško mednarodno pomoč, vključno z obsežno pomočjo za krepitev zdravja po vsem svetu.

Tedros je opozoril, da bo zmanjšanje neposrednega financiranja držav prek ameriške agencije za mednarodni razvoj (Usaid) in ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) imelo velik vpliv na svetovno zdravje. Izredno bo trpel boj proti vrsti bolezni, od aidsa do ošpic, rdečk in otroške paralize, je opozoril.

Pojasnil je, da že sedaj prihaja do resnih motenj pri dobavi zdravil proti malariji in zaščitnih mrež zaradi pomanjkanja sredstev, izčrpanih zalog in zamud pri dobavah. Če se bodo motnje nadaljevale, bi samo letos lahko zabeležili dodatnih 15 milijonov primerov malarije in 107.000 smrti, s čemer bi izničili 15 let napredka, je poudaril.

Obenem je v zvezi s cepivi poudaril, da je globalna mreža WHO za ošpice in rdečke, ki jo sestavlja več kot 700 laboratorijev in ki so jo financirale izključno ZDA, "pred skorajšnjo ukinitvijo".

"To se dogaja v najslabšem možnem času, ko se vračajo ošpice," je dejal in opozoril, da so cepiva proti ošpicam v zadnjih 50 letih rešila skoraj 94 milijonov življenj.

WHO je v ponedeljek še opozoril, da v Afganistanu zaradi pomanjkanja sredstev do junija že grozi zaprtje 80 odstotkom zdravstvenih ustanov, ki jih podpira WHO. Zato bo več kot 3,5 milijona prebivalcem onemogočen dostop do nujne zdravstvene oskrbe. Medtem se država že spopada z zdravstvenimi krizami, kot so izbruhi ošpic, malarije in otroške paralize, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tedros je v Ženevi še izpostavil, da se seveda ZDA lahko same odločijo, kaj in v kakšnem obsegu bodo podpirale, da pa so odgovorne tudi za to, da v primeru ukinitve neposrednega financiranja držav to storijo na urejen način, ki jim bo omogočil, da poiščejo druge vire financiranja, ne da bi bila pri tem ogrožena življenja. Druge donatorje je pozval k okrepitvi pomoči.

sB8vgEWI2v0

cTBVlK-D4XA

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.