Muskovi fantje

Kdo so in kako delujejo zaposleni v uradu Elona Muska?

Muskov otroški bojevnik: 19-letni Edward Coristine

Muskov otroški bojevnik: 19-letni Edward Coristine

Jonathan Kamens, priznani strokovnjak za informacijsko varnost, si je drznil izraziti drugačno mnenje od Elona Muska, in prepričan je, da so ga ravno zato odpustili iz državne službe. Diplomiral je na elitnem Massachusetskem tehnološkem institutu in več kot tri desetletja delal na visokih položajih v gospodarstvu. Leta 2023 se je za bistveno slabšo plačo zaposlil pri državni službi za digitalne storitve, katere naloga je bila vitkejša in varnejša javna uprava.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jonathan Kamens, priznani strokovnjak za informacijsko varnost, si je drznil izraziti drugačno mnenje od Elona Muska, in prepričan je, da so ga ravno zato odpustili iz državne službe. Diplomiral je na elitnem Massachusetskem tehnološkem institutu in več kot tri desetletja delal na visokih položajih v gospodarstvu. Leta 2023 se je za bistveno slabšo plačo zaposlil pri državni službi za digitalne storitve, katere naloga je bila vitkejša in varnejša javna uprava.

Ko je Donald Trump prvi dan svojega mandata službo preimenoval v urad za vladno učinkovitost in na njegov vrh postavil Elona Muska, je 55-letni Kamens dobil nove sodelavce – in nove težave. Novinci so namreč začeli neusmiljeno sekati veje – oziroma bolje povedano, žagati z motorno žago. »Strinjam se, da je bila v naši službi nujna reforma,« je povedal v pogovoru za Spiegel. »Vendar Muskovi ljudje ne reformirajo, temveč samo uničujejo.«

Musk je sredi februarja delo svoje enote za varčevanje predstavil čisto drugače. »Ne poznam organizacije, ki bi bila transparentnejša od urada za vladno učinkovitost,« je poudaril. »Naš cilj je vnovična vzpostavitev demokracije.« Po tleh Ovalne pisarne se je medtem podil njegov štiriletni sinček, poleg njega je sedel Trump, ki je ravno podpisal odlok, po katerem mora večina od precej več kot sto ameriških uradnih organov sodelovati z novim Muskovim uradom in upoštevati stroge varčevalne ukrepe. Musk odtlej odločno in brez omahovanja sledi cilju, da je treba odpustiti na tisoče državnih uslužbencev in v nekaj mesecih privarčevati vsaj en, še raje pa dva bilijona dolarjev. Vsaj tako govori.

Urad za vladno učinkovitost se v angleščini imenuje Department of Government Efficiency oziroma s kratico Doge – kar je tudi spletni mem in v šali oblikovana digitalna valuta, katere privrženec je tudi Musk, zdaj pa pomeni tudi verjetno največjo prenovo oziroma rušenje javne uprave v zahodnih demokratičnih državah. Muskovi pomagači se pojavijo na sedežu urada ali organizacije, pridobijo dostop do občutljivih podatkov in informacijskih sistemov, prekinjajo dobavne pogodbe in odpuščajo zaposlene. Med njihovimi prvimi tarčami je bila Agencija za mednarodni razvoj Usaid, zaradi česar bo okrnjen tudi boj proti izbruhu ebole v Ugandi. »Ogrožen bo ves svet,« je poudaril zaposlen v Usaid. Zvezni sodnik iz Marylanda takšno postopanje ocenjuje za »verjetno protiustavno«.

Številni doslej znani člani Muskove ekipe so nekoč delali v njegovih podjetjih, drugi pa so povezani z omrežjem libertarnega tehnološkega mogotca in ustanovitelja PayPala Petra Thiela.

»To je motorna žaga za birokracijo!« je zaklical Musk, ko je februarja letos s tem orodjem v roki stopil na oder konservativnega shoda. Navdušeno vzklikanje tamkaj zbrane desne in libertarne baze mu je bilo zagotovljeno. Urad za vladno učinkovitost ima privržence tudi v Nemčiji, kjer je vodja Telekoma Tim Höttges omenil, da Evropa potrebuje svoj tovrstni urad, vodja nemških svobodnih demokratov Christian Lindner pa je med predvolilno kampanjo izjavil, da bi si morali drzniti biti podobni Musku. Predsednica Alternative za Nemčijo Alice Weidel je o Muskovih namerah dejala, da bi njena stranka ravnala enako, če bi le lahko.

Kaj se zgodi, če se tako radikalni varčevalni načrti začnejo uresničevati? Kakšne posledice ima to za prebivalstvo? Kdo so ljudje, ki z Muskovo pomočjo pridejo v strojnico oblasti? Po prvih tednih je že mogoče narediti začasno bilanco dela Muskovega urada. Pregled ukrepov razkrije, da so Muskove obljube o varčevanju pretirane in da je njegova »maksimalna transparentnost« veliko hrupa za skoraj prazen nič. Kaže se tudi, da so ravno tehnološki strokovnjaki urada za seboj pustili ogromne varnostne luknje in s tem morda ogrozili podatke navadnih Američanov.

Nič čudnega, da se je informacijski strokovnjak Kamens sporekel s kolegi v uradu za vladno učinkovitost. Novinci naj bi se do številnih starih kolegov iz nekdanje službe za digitalne storitve vedli nesramno in jih zasliševali glede politične usmeritve, je povedal. V pogovoru z dvema zaposlenima v uradu, ki se sploh nista predstavila z imeni, naj bi poročal, kaj je dosegel doslej, na koncu pa sta ga vprašala, zakaj ne dela v gospodarstvu, kjer je več denarja, je še povedal Kamens.

Prepričan je, da so ga odpustili, ker je soorganiziral protestno zborovanje. Tik po njem, v petek zvečer ob 20.54, mu je urad po elektronski pošti vročil odpoved s takojšnjo veljavo. V dopisu niso navedli razloga za odpoved, pod njim ni bilo imena in priimka. »To je običajni vzorec,« je povedal Kamens. »Pogosto odpuščajo v petek zvečer, ker zaposleni takrat niso v pisarni in jim preprosteje onemogočijo dostop. In ker so namerno nizkotni.«

Muskov otroški bojevnik: 19-letni Edward Coristine

Muskov otroški bojevnik: 19-letni Edward Coristine

Urad je na svoji spletni strani preračunal, da naj bi do sredine marca prihranil 115 milijard dolarjev, vendar je znesek po številnih preverjanjih dejstev občutno pretiran. In to ni edina lažna informacija na spletni strani, na kateri urad objavlja domnevne uspehe.

Muskove čete so izgubile pregled nad dogajanjem zaradi kaosa, ki so ga same povzročile, ali pa namerno manipulirajo s podatki, drugega pojasnila za to, kar so New York Times in drugi mediji dokazali že konec februarja, ni: v razdelku Wall of Recepits, nekakšni digitalni oglasni deski z računi, kjer beležijo varčevalne podvige, namreč kar mrgoli napak.

Pri domnevnem prihranku v višini več kot osem milijard dolarjev zaradi priseljevanja in carine so podrobnejši pregledi razkrili, da prihranek znaša le osem milijonov dolarjev. Tri preklicane pogodbe ameriške razvojne agencije Usaid, ki naj bi bile vredne vsaka okoli 655 milijonov dolarjev, so v resnici ena pogodba, ki pa jo je urad upošteval trikrat in nazadnje je znesek v resnici znašal 400 milijonov. Med večjimi prihranki izstopa še organizacija z domnevnim krčenjem sredstev v višini več kot 232 milijonov dolarjev. Glede pogodbe za informacijske storitve v zvezi z upravljanjem socialnega zavarovanja pa so sodelavci revije The Intercept dognali, da je urad v resnici odpovedal le del te pogodbe in prihranil 560.000 dolarjev. To je za nekoga, kot je Musk, drobiž.

Kaj na vse to pravi Elon Musk? Na Fox News je le zdolgočaseno ponovil svojo obljubo: Privarčujemo lahko bilijon – če nas ne bodo ustavili.

Glavni čistilec vneto razglaša domnevno odkritje svojega urada, da se pokojnina izplačuje celo 150 let starim ljudem, a ta trditev je napačna in očitno temelji tudi na tem, da sodelavci ne poznajo programskega jezika ustrezne podatkovne banke.

Urad je izbrisal podatke, s katerimi je mogoče najti ustrezne izvirne pogodbe za nekaj na spletni strani navedenih domnevnih prihrankov. »Maksimalno transparentno«, kot je Musk s Trumpom ob boku obljubil v Ovalni pisarni, urad torej nikakor ne posluje – nasprotno, Trump je že s prvim odlokom spremenil organizacijsko obliko čete za varčevanje tako, da ji ni treba upoštevati nekaterih zakonskih določil o transparentnosti. To ima za Muska praktični stranski učinek, saj tudi njemu osebno kot članu te ekipe ni treba več razkrivati o svojih financah toliko kot prej. Le nekaj dni pozneje so sodelavcem urada za vladno učinkovitost naročili, naj ne komunicirajo več po aplikaciji za službeni klepet Slack, dokler ne bo končana prestrukturizacija. Očitno nekoga skrbi, da bi morali klepete nekoč objaviti.

V preteklih tednih je najprej le zaradi novinarskega preiskovanja prišlo na dan, kdo sploh dela za urad. Ameriške oblasti redno objavljajo, kdo je na vodilnih položajih, urad pa o tem bolj ali manj molči in niti Muskova vloga ni jasno opredeljena. Uradno poslovanje zadnje tedne začasno vodi doslej tako rekoč neznana Amy Gleason. Vsaj tako so povedali odvetniki Trumpove vlade v pravnih pojasnilih. Kot kaže, ni dvoma, da vajeti drži Musk. Trump se je v svojem govoru v kongresu poimensko zahvalil le Musku, ki je stal na galeriji, in povedal, da vodi urad za vladno učinkovitost. Musk sam v svojih vsakodnevnih objavah na omrežju X ne pušča dvoma, da je glavni.

Doslej si je urad zagotovil dostop do okoli 20 uradov in agencij. Dostop do občutljivih sistemov je sicer strogo omejen s predpisi in običajno ga omogočijo le po temeljitem uradnem varnostnem preverjanju. Po vsem, kar je znano doslej, naj bi dostop omogočili le nekaj članom Muskove ekipe za varčevanje.

Med sodelavci urada so tudi takšni, pri katerih je mogoče že vnaprej podvomiti, da bi prestali varnostno preverjanje, na primer 19-letni Edward Coristine, ki je študiral strojništvo in fiziko. Nekaj časa je delal v sumljivem podjetju za informacijsko tehnologijo, v katerem so zaposlili več obsojenih hekerjev. Omembe vrednih izkušenj z javno upravo ni mogel imeti, je pa administrator več precej čudnih strani, kot je Tesla.sexy.

Na spletu je Coristine v preteklih letih očitno sodeloval pod vzdevki, kot so Big Balls, Rivage in JoeyCrafter; časovni žigi nakazujejo, da se za njimi skriva on. Kažejo tudi, da so bili računi, odprti z naštetimi vzdevki, del zlogasne scene kibernetičnih zločinov COM. V marsikaterem kotu te ohlapne mreže mladoletnike izsiljujejo zaradi golih fotografij, drugje širijo nasilne in skrajno desne vsebine. JoeyCrafter je bil dejaven tudi na kanalih, sovražnih do trans oseb, kar potrjujejo tudi klepeti na Telegramu. Največ pa je pisal na kanalu, namenjenem razkrivanju informacijskih šibkih točk. Tam je nekega večera novembra 2022 povpraševal po nasvetih za storitev, s katero bi lahko preprečil delovanje spletne strani.

Šest doslej znanih članov je mlajših kot 25 let. Med njimi je tudi Marko Elez, znan po izjavi, da je bil rasist, še preden je to postalo frajersko.

Ta Telegramov kanal za klepet pripada spletni strani Dstat.cc, ki jo je zvezni kriminalistični urad Nemčije med mednarodno akcijo proti kibernetičnemu kriminalu blokiral oktobra 2024. Kriminalistični urad administratorjem očita pomoč pri računalniških sabotažah. Na spletni strani Dstata so bila na voljo orodja, uporabna pri napadih na spletna mesta in strežnike z oviranjem normalnega prometa (napad DdoS). Napadalci preobremenijo spletno stran, dokler ne postane začasno nedostopna.

Na strani Dstat, ki ne obstaja več, so ponudili tudi spletno storitev, ki jo je začel Coristine. Po Spieglovih podatkih so preiskovalci na Telegramovem kanalu po ukinitvi odkrili tudi objave v zvezi z otroško pornografijo. Doslej je preiskava potekala proti upravljavcem platforme, vloga Coristinove spletne storitve pa še ni dovolj jasna. Državno tožilstvo je potrdilo, da preiskava še traja.

Bela hiša in Coristine se nista odzvala na novinarska vprašanja. Od prvih poročil o njem je na spletni strani Tesla. sexy mogoče prebrati nekaj skrivnostnih stavkov, ki namigujejo na Nietzscheja: »Ljubi svojo usodo. Postani svoj lastni nadčlovek.«

Coristine je najbrž najmlajši v vrsti neobičajno mladih sodelavcev v ekipi urada za vladno učinkovitost. Nekateri opazovalci zato zaničljivo govorijo o Muskovih otrocih vojakih. Raziskovalna novinarska organizacija ProPublica, ki je potrdila identiteto številnih članov ekipe, govori o Muskovi ekipi za rušenje, drugi pa o hekerskem napadu na vlado.

Šest doslej znanih članov je mlajših kot 25 let. Med njimi je tudi Marko Elez, ki je prej delal v Muskovih podjetjih SpaceX in X. »Rasist sem bil že, še preden je to postalo frajersko,« naj bi objavil na enem svojih profilov na družbenih omrežjih. Ko se je to razvedelo, je moral oditi, in Musk je nato zahteval, da se odpusti novinarka, ki je prispevek odkrila. Elez je zdaj očitno zaposlen na finančnem ministrstvu kot sodelavec urada za vladno učinkovitost in ima med drugim dostop do centralnih plačilnih sistemov svojega ministrstva. Drugemu sodelavcu je ime Luke Farritor, star je 23 let in je po pripravništvu v SpaceX pristal v uradu. Muska je imenoval za svojega največjega vzornika.

Številni doslej znani člani Muskove ekipe so nekoč delali v njegovih podjetjih, drugi pa so povezani z omrežjem libertarnega tehnološkega mogotca in ustanovitelja PayPala Petra Thiela. Skoraj nihče od njih nima niti primerne izobrazbe niti izkušenj v javni upravi. Zaradi tehničnega znanja ni čudno, da želijo Muskov načrt za radikalno okleščenje uradnih organov uresničevati predvsem s programsko opremo in umetno inteligenco.

Neki sodelavec urada ima zato na svoji spletni strani umetnointeligenčnega asistenta, ki usmerjeno pomaga uresničevati Muskove varčevalne cilje. Ukazi, po katerih naj bi se ravnala UI, razkrivajo, kako si v uradu za vladno učinkovitost očitno predstavljajo uporabo UI: »Izbriši nepotrebne segmente in postopke« in »Avtomatiziraj, če je le mogoče«. Musk in njegova ekipa nista odgovorila na vprašanja, ali dejansko uporabljajo klepetalnega robota, za kakšne namene ga uporabljajo in ali UI odloča, koga je treba odpustiti.

Ukazi se ujemajo z Muskovim radikalnim načelom, da je treba ukrepati hitro, čeprav tako včasih kaj tudi pokvariš. V tehnološki panogi tega načela, katerega avtor je sicer ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, nihče ne uresničuje tako dosledno kot Musk. Upošteval ga je pri Twitterju in zdaj spet pri ameriški vladi.

Strokovnjak za kibernetsko varnost Jonathan Kamens, ki je padel v nemilost, pravi, da bi UI lahko pripomogla k učinkovitejšemu poslovanju uradnih organov ter agencij in prevzela nekaj zamudnih delovnih korakov. Vendar je tehniko nevarno uporabljati pri odločitvah, koga in v kateri organizaciji je mogoče odpustiti. »Smešno je, da se takšne odločitve prepuščajo računalniški črni skrinjici, za katero nihče ne ve, na podlagi česa se odloča.«

Kamens se zaveda, da bi si zaradi svojih izjav lahko otežil iskanje nove službe, ko se bo odločil za to, vendar se mu zdi vredno. »Zaposlil sem se v javni upravi, ker sem želel služiti skupnosti,« je poudaril. »Edino, kar je hujše od izgube demokracije, je izguba demokracije, ne da bi se jo trudil rešiti.«

Kamensa še posebej skrbi informacijska varnost javne uprave in skrajno občutljivih podatkov, ki jih hrani. Nekaj časa je delal tudi na ministrstvu za veterane, da bi odpravil varnostne luknje in vzpostavil nov sistem varovanja podatkov. Če bodo res odpustili toliko ljudi, ne bo nihče več mogel krpati lukenj, napoveduje Kamens. »Varnost informacijskih sistemov se bo zato vztrajno slabšala. In najverjetnejši razplet v primeru, ko ni dovolj ljudi, ki bi skrbeli za varnost, je, da podatke prej ali slej nekdo ukrade.«

Med zelo občutljivimi podatki so zdravstvene kartoteke veteranov. Kamensa na primer skrbi za osebe, kot je 36-letni Curtis R., nekdanji major ameriških marincev. Leta je služil v tujih bazah v Aziji, se boril proti terorizmu, odstranjeval je mine in eksplozivne pasti. Leta 2021 je zapustil vojsko, trpi zaradi posttravmatske stresne motnje. Za kolikor toliko normalno življenje vsak dan jemlje zdravila, zdaj pa se mora zaradi varčevalnih ukrepov boriti za to pravico.

Boji se tudi, da bi se do njegovih zdravstvenih podatkov dokopali zločinci, saj je v uradu za vladno učinkovitost že prišlo do manjših varnostnih zdrsov: neznanci so od zunaj dostopali do nezaščitenih podatkovnih zbirk na spletni strani urada, strežniki za elektronsko pošto so bili očitno premalo zaščiteni pred hekerji in ekipa je iz malomarnosti objavila interne podatke enega od oddelkov obrambnega ministrstva.

Zaposleni v Muskovem uradu interne podatke iz vladnih sistemov kopirajo na svoje računalnike, v zunanje oblake in umetnointeligenčne storitve.

Strokovnjak za informacijsko varnost Richard Forno se boji, da bi v prihodnje lahko prišlo do občutno resnejših zdrsov. »Zaposlenih v uradu v resnici varnost ne zanima, temveč hočejo le čim laže opravljati svoje delo,« je povedal namestnik direktorja instituta za kibernetsko varnost pri univerzi v Marylandu. Za Forna je to nedvoumen opozorilni znak, da bo urad ignoriral veljavne varnostne standarde. Ko zaposleni v uradu interne podatke iz vladnih sistemov kopirajo na svoje računalnike, v zunanje oblake in umetnointeligenčne storitve, hekerjem iz Rusije ali Kitajske ponujajo odlično priložnost. »Napadalcem se ne bo več treba truditi z dobro varovanimi podatkovnimi zbirkami države, temveč se samo prikrasti v prenosnike zaposlenih v uradu, nekateri od njih sploh niso prestali varnostnega preverjanja,« opozarja Forno.

Kaj na vse to pravi Elon Musk? Na Fox News je le zdolgočaseno ponovil svojo obljubo: »Privarčujemo lahko bilijon – če nas ne bodo ustavili.«

Devetnajstletni Edward Coristine je medtem dobil dodatne delovne naloge. Kot sodelavec urada ni več pristojen le za kadrovske zadeve, temveč bo sodeloval tudi v državni agenciji za kibernetsko varnost. 

© 2025 Der Spiegel

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.