27. 3. 2025 | Družba
1,2 milijona podpisov / Ko se Bruslju zgodi 8. marec
Kampanja My Voice, My Choice je zbrala dovolj podpisov, da zaščiti pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok
Novinarska konferenca Inštituta 8. marec danes na Trgu republike v Ljubljani
© Črt Piksi
Kampanja My Voice, My Choice Inštituta 8. marec, ki si prizadeva za varen in dostopen splav po Evropi, je v manj kot enem letu zbrala 1,2 milijona podpisov. Vzpostavili so močno gibanje po vseh državah Evropske unije (EU), ki je doseglo zgodovinski mejnik, saj se sistematično tega do zdaj na tej ravni ni lotil še nihče. To je bil velik izziv, poudarjajo v Inštitutu 8. marec, a uspeh je rezultat trme in trdega dela, pojasnjuje Nika Kovač, direktorica inštituta.
Ob zahtevanem milijonu kampanja vključuje še dodatnih 200 tisoč podpisov, ki služijo kot varovalo pred zavrnitvijo predloga zaradi neveljavnih podpisov. Pobuda je presegla tudi geografski kriterij z dosegom nacionalnih pragov za potrebne podpise v 18 državah v Evropi, bistveno več od zahtevanih sedmih držav.
"V naslednjih tednih bomo začeli podpise oddajati v preverbo v vsaki izmed držav."
Nika Kovač,
direktorica Inštituta 8. marec
S kampanjo so v Inštitutu 8. marec pričeli pred enim letom in pol, v celoten proces pa ni bilo vključeno samo zbiranje podpisov. Prvi korak je bila priprava pravnega predloga, ki Evropi predlaga varen in dostopen splav. Evropska komisija je predlog morala potrditi, da so lahko pričeli z zbiranjem podpisov. To je bila prva ovira, saj so mnogi trdili, da je nemogoče zaščititi splav na ravni Evropske unije, ker to spada pod kompetence nacionalnih držav. Dokazali so nasprotno, Evropska komisija jim je odobrila zbiranje podpisov, ki je trajalo slabo leto.
Nika Kovač je idejo o zaščiti splava na ravni Evropske unije dobila med bivanjem v ZDA v času, ko je postalo jasno, da bo njihovo ustavno sodišče ženskam odvzelo pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. S prijateljico iz Francije sta se začeli spraševati, kaj lahko storijo, da se pravica do splava zaščiti v Evropi. Njena prijateljica je začela peticijo v Franciji za vpis splava v ustavo, tam vodila kampanjo in uspela, Nika pa je pričela s kampanjo My Voice, My Choice na ravni EU.
Trnova pot do milijona podpisov
Pot do milijona podpisov je bila dolga in naporna, prvih 500 tisoč podpisov se jim je zdelo najtežjih, saj so bili presenečeni, kako počasi se je proces odvijal. "Noro težko je, večini iniciativ ne uspe zbrati milijona podpiso. Odločili smo se graditi gibanje po celi Evropi in da ne verjamemo več v spletne kampanje, zato smo organizirali zbiranje podpisov v živo po celi Evropi, aktivirali prostovoljce in ustvarili terensko mrežo," je pojasnila Nika Kovač.
Poskusili so jih utišati na družbenih omrežjih in jim ustavljali doseg objav določenih tematik kritične narave. Bilo pa je tudi več pozitivnih stvari, denimo ko jih je kontaktiral podpredsednik Evropskega parlamenta iz Romunije in izrazil željo, da začnejo tudi v Romuniji zbirati podpise. Grof Darkula, feministični profil na Instagramu iz Hrvaške, ki ima več kot 74 tisoč sledilcev, je pomagal pri zbiranju podpisov v svoji državi, angažirala se je tudi hrvaška pevka Severina, ki je kasneje postala sestavni del njihove ekipe.
V inštitutu pojasnjujejo, da bo proces trajal vsaj še slabo leto. Prizadevajo si doseči čim več držav, saj širša podpora pomeni večji pritisk na odločevalce v Bruslju in večjo možnost za uspeh pobude.
"V naslednjih tednih bomo začeli podpise oddajati v preverbo v vsaki izmed držav. Vsaka država ima tri mesece časa za preverjanje podpisov, ki je zelo strogo. Za tem konec avgusta podpise oddamo evropskim institucijam, torej v Bruselj. V roku enega meseca naj bi nas čakal sestanek z Evropsko komisijo, v roku treh mesecev pa obravnava v Evropskem parlamentu in odločitev Komisije v roku pol leta," pojasnjuje Nika Kovač in odločno doda, da mora Bruselj videti, "kako je, če se mu zgodi 8. marec".
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.