STA

 |  Svet

BBC gledalce sprašuje o svoji prihodnosti

Britanski BBC je zagnal največjo javnomnenjsko raziskavo od svoje ustanovitve pred več kot sto leti, v kateri javnost sprašuje o svoji prihodnosti. Upajo na najmanj milijon odgovorov.

Britanska javna medijska korporacija BBC je danes opozorila, da se sooča z doslej največjimi izzivi pri financiranju svojih vsebin, saj so se njeni letni prihodki v zadnjih 15 letih zmanjšali za milijardo funtov, kar je okoli 1,2 milijarde evrov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je razvidno iz strateškega načrta BBC za leti 2025 in 2026, v tem obdobju pričakujejo prihodke v višini 6,1 milijarde funtov, kar je milijardo funtov na leto manj v primerjavi z letom 2010. Izpostavili so, da bodo brez posredovanja težko ohranili sedanje ambicije in obseg vsebin v Veliki Britaniji.

Izpostavili so tudi, da so "znatno povečali učinkovitost, vključno z ukinitvijo 2000 delovnih mest v zadnjih petih letih". Dodali so, da pa so "dosegli mejo znatnih prihodnjih dobičkov s tem pristopom".

BBC "se sooča z izzivom financiranja vsebin brez primere, saj so se zmanjšala koprodukcijska partnerstva z globalnimi ponudniki pretočnih vsebin in medijskimi podjetji", so opozorili.

Glavni vir financiranja BBC je letna televizijska naročnina, ki jo plačujejo vsa britanska gospodinjstva, podjetja in organizacije, ki razpolagajo z opremo za spremljanje televizijskega oddajanja. Višino naročnine določi britanska vlada. Njena višina je zadnji dve leti zamrznjena, medtem ko inflacija narašča.

Vlada trenutno izvaja vmesno revizijo kraljeve listine, v kateri so določeni cilji, poslanstvo in javna služba BBC, in ki trenutno velja do leta 2027.

BBC je ob tem pozval vlado, naj mu zagotovi dolgoročno vzdržnost z zadostnim in zanesljivim financiranjem, ki mu bo omogočila prilagajanje na potrebe občinstva.

BBC, ki se ob nezadostnem financiranju sooča tudi s konkurenco digitalnih platform, je minuli teden v luči omenjene revizije sporočil, da je zagnal največjo javnomnenjsko raziskavo od svoje ustanovitve pred več kot sto leti, v kateri javnost sprašuje o svoji prihodnosti. Upajo na najmanj milijon odgovorov, poroča AFP.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.