STA

 |  Svet

25 ur / Najdaljši govor v kongresu

Demokratski senator Booker z neprekinjenim govorom postavil nov rekord kongresa ZDA

s

Demokratski senator iz New Jerseyja Cory Booker
© Gage Skidmore / Flickr

Demokratski senator iz New Jerseyja Cory Booker je ponoči po 25 urah in štirih minutah končal maratonsko kritiziranje ukrepov vlade republikanskega predsednika Donalda Trumpa in pri tem postavil nov rekord z neprekinjenim govorom v zveznem senatu. 55-letni senator je napovedal, da je to šele začetek upora proti ukrepom vlade.

Dosedanji rekord neprekinjenega govora je imel pokojni dolgoletni senator James Strom Thurmond iz Južne Karoline, ki je 24 ur in 18 minut leta 1957 govoril proti predlogu zakona o državljanskih pravicah.

Pravila ameriškega senata omogočajo obstrukcijo oziroma t. i. filibuster, s katerim lahko posamezni senatorji prekinejo delo senata, dokler imajo besedo. Vendar morajo nenehno govoriti in ostati v senatni dvorani. Za nekaj minut lahko predajo besedo kolegom, vendar morajo ostati na nogah.

Booker je v več kot enem dnevu obdelal večino razvpitih ukrepov Trumpove vlade in zatrdil, da časi niso normalni in potrebujejo zdrav upor.

"Časi niso normalni in jih v senatu ne moremo obravnavati kot takšne. Grožnje Američanom in demokraciji so resne in moramo se jim zoperstaviti."

Cory Booker,
demokratski senator iz New Jerseyja

"Časi niso normalni in jih v senatu ne moremo obravnavati kot takšne. Grožnje Američanom in demokraciji so resne in moramo se jim zoperstaviti," je dejal v maratonskem govoru, ki ga je začel v torek ob enih zjutraj po srednjeevropskem času oziroma v ponedeljek ob 19. uri po krajevnem času v Washingtonu.

Kritiziral je ukrepe urada za vladno učinkovitost pod vodstvom Elona Muska, bral pisma volivcev, ki so izražali zaskrbljenost zaradi ukinjanja zveznih programov, kritiziral Trumpove napovedi o prevzemu Kanade, Grenlandije in Paname, pa tudi napade na sodni sistem, pri čemer so ga držali pokonci le občasni kozarci vode. Na stranišče ni smel, ker bi izgubil besedo.

Na koncu maratona si je prislužil aplavz v dvorani, kjer sicer ni bilo veliko republikancev, nato pa se je podal še na intervju za televizijo MSNBC in druge.

Američanom je položil na dušo, da maratonski govori niso rešitev, čeprav so način za opozarjanje na probleme. "Rešite jih lahko le vi, z udeležbo na volitvah in zdravim uporom," je med drugim dejal Booker.

6G4mxBiEKQA

Rhg0xOXywF0

-tQnm19ZTD0

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.