STA

 |  Politika

Urška Klakočar Zupančič strankarskemu kolegu predlaga, naj odstopi

Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je opravljal nezdružljivi funkciji

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič
© Luka Dakskobler

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v izjavi za medije dejala, da bi sama odstopila v primeru, če bi se znašla v položaju poslanca Svobode Miroslava Gregoriča, ki je opravljal nezdružljivi funkciji. "Če bova imela možnost spregovoriti, mu bom tudi predlagala, da na tak način prevzame odgovornost za svoja ravnanja," je dodala.

Poslanec Gregorič je bil namreč do januarja letos prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, a tega ni prijavil pristojnim institucijam - ne DZ, ne Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), je v ponedeljek poročala Televizija Slovenija (TVS). Sam trdi, da se tega, ali je dejavnost prijavil, ne spomni, KPK pa je opozorila, da sta funkciji nezdružljivi.

Dopoldne je predsednica DZ navedla, da se sicer z Gregoričem še ni pogovorila, ker je bila v preteklih dneh v tujini. Po informacijah, ki jih ima, gre za kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, vse postopke po tem zakonu pa vodi KPK. "Moje osebno mnenje je, da mora vsak javni funkcionar paziti na integriteto, paziti, da ne krši zakonodaje," je dejala v izjavi. V tem primeru gre za zakonodajo, ki preprečuje korupcijo in odpravlja morebitna korupcijska tveganja. Prav tako meni, da "mora vsak javni funkcionar prevzeti odgovornost za svoja ravnanja, v kolikor se zgodi, da pride do kršitev".

Po poročanju Televizije Slovenija (TVS) je Klakočar Zupančič popoldne poslancu povedala, da ga spoštuje kot strokovnjaka in kot človeka, a da so pravila za vse enaka. Odločitev glede odstopa pa da je njegova, so za TVS navedli v kabinetu predsednice DZ.

V poslanski skupini Svoboda so se sicer o tem pogovorili v torek, vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič pa je po pogovoru v izjavi za medije dejala, da se bo Gregorič sam obrnil na KPK in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti".

Na KPK po informacijah STA njegovega zaprosila še niso prejeli. Kot so pojasnili v torek, pa sami nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je Gregoriču funkcija prokurista v omenjenem podjetju medtem že prenehala.

Podjetje Cyclopet je Miroslav Gregorič ustanovil leta 2003, leta 2012 ga je predal svoji ženi, ta pa leta 2018 njuni hčeri. A je poslanec Gibanja Svoboda vse do 6. januarja letos ostal prokurist, torej pravni zastopnik podjetja. Njegova hči ima sicer v Ljubljani zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo, ki je v lasti podjetja Cyclopet.

"Ravnanje poslanca v tem primeru je vsekakor slabo sporočilo javnosti in ne krepi zaupanja v delovanje javnega sektorja. Vprašanje odstopa pa je vprašanje za vsakega posameznika oziroma njegovo poslansko skupino," so v torek zapisali na KPK. Avšič Bogovič pa je prav tako v torek dejala, da ne pričakuje Gregoričevega odstopa.

Tudi v današnji izjavi je Avšič Bogovič dejala, da v poslanski skupini o odstopu Gregoriča ne bodo odločali, poslanec bo odločitev o tem sprejel "sam z vso odgovornostjo". Po njenem mnenju je KPK zadevo preverila in odločila, da nadaljnjih korakov "zoper našega kolega ne bo vodila". "Razumem pa predsednico DZ, ki je tudi predstojnica tega organa. Verjamem, da se bosta s kolegom še pogovarjala o teh zadevah," je dejala.

"Mislim pa, da smo bili tudi v tem mandatu že priča situacijam, ko so se poslanci znašli v situaciji nezdružljivosti zgolj zato, ker niso oddali kakšnega poročila ali pa izbrisali kje svojega statusa, pa kolikor vem, ni nihče odstopil," je dejala. Ob tem pa poudarila, da je cilj določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, "da se stvari takoj oz. v najkrajšem času sanirajo", kar je Gregorič storil. Tudi sicer pa sankcije v zakonu niso predvidene, je dodala.

Nastala situacija je nekaj obrvi privzdignila tudi pri koalicijskih partnerjih, sploh v luči današnje obravnave predloga zakona o zdravstveni dejavnosti. Kot je danes v izjavi za medije ponovil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec, mora težo očitkov pretehtati vsak pri sebi, upa pa, da bo KPK vseeno podala kakšno mnenje.

V NSi so v torek izrazili pričakovanje, da bo v kratkem sklicana mandatno-volilna komisija DZ, ki je pooblaščena za presojanje nezdružljivosti funkcije. Komisijo DZ vodi poslanka Svobode Janja Sluga.

Tašner Vatovec meni, da komisija DZ "verjetno ne more storiti prav veliko, sploh glede na dejstvo, da je bila ta nezakonitost ali nepravilnost že odpravljena".

Poslanec Gregorič pa je danes na novinarske prošnje za izjavo v mimohodu odvrnil, da je ta zgodba zanj zaključena. Kasneje pa še, naj predsednica DZ predlaga njegov odstop. Na vprašanje, ali bo odstopil s funkcije poslanca, pa je dejal: "Ni govora."

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.