7. 4. 2025 | Svet
»Nosečnost je v večjem delu sveta nevarna«
Boj proti umrljivosti nosečnic in porodnic
Tedros Adhanom Ghebreyesus, direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO)
© UN Photo / Elma Okic / Flickr
Napredku v boju proti umrljivosti nosečnic in porodnic grozijo finančni rezi, je danes ob svetovnem dnevu zdravja opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Kljub določenim pozitivnim kazalnikom je leta 2023 zaradi zapletov med nosečnostjo ali pri porodu umrlo okoli 260.000 žensk oz. ena vsaki dve minuti.
Od preloma tisočletja do leta 2023 je relativno število smrti v povezavi z nosečnostjo upadlo za 40 odstotkov, pri čemer raziskovalci opažajo trend upočasnjevanja po letu 2016.
Poročilo z naslovom Trendi v zvezi z umrljivostjo mater, ki obravnava smrti mater na nacionalni, regionalni in globalni ravni od leta 2000 do leta 2023, ocenjuje, da je po svetu leta 2023 umrlo 260.000 nosečnic in porodnic.
Tako WHO kot ostale agencije Združenih narodov in humanitarne organizacije zadnje mesece svarijo pred posledicami varčevanja na področju mednarodne pomoči. Odgovorne posebej skrbijo dejanja nove ameriške vlade, ki ukinja programe pomoči, odločila se je pa tudi za izstop ZDA iz WHO.
"Čeprav to poročilo kaže nekaj upanja, pa podatki tudi poudarjajo, kako nevarna je nosečnost v večjem delu sveta, čeprav obstajajo rešitve za preprečevanje in zdravljenje zapletov, ki so vzrok za veliko večino smrti mater," je ob izdaji poročila posvaril direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Podsaharska Afrika je še vedno regija, ki najbolj trpi za posledicami neustrezne skrbi za zdravje nosečnic in porodnic, saj predstavlja okoli 70 odstotkov vseh smrti na globalni ravni. Evropa, kot tudi večina preostalega sveta, v statistikah umrljivosti stagnira.
"Čeprav to poročilo kaže nekaj upanja, pa podatki tudi poudarjajo, kako nevarna je nosečnost v večjem delu sveta, čeprav obstajajo rešitve za preprečevanje in zdravljenje zapletov, ki so vzrok za veliko večino smrti mater."
Tedros Adhanom Ghebreyesus,
direktor WHO
Evropska regija WHO, ki vključuje območje 53 držav, vključno z državami Srednje Azije, Zakavkazja, Turčijo in Izrael, je sicer najuspešnejša pri spopadanju z umrljivostjo mater in beleži 11 smrti na 100.000 živorojenih otrok. V afriški regiji je takšnih smrti 442 na 100.000 rojstev.
Evropska regija beleži 55-odstotni upad umrljivosti med letoma 2000 in 2023, a je napredek v zadnjem desetletju skoraj ničen.
Najbolj pozitivno sliko je videti v regiji Severne in Zahodne Evrope, nekoliko slabše je v Južni Evropi, kjer WHO opozarja na neenakosti pri obravnavi priseljenskih skupnosti in pa omejitve pri financiranju zdravstva. Zahodni Balkan in Vzhodna Evropa kljub izjemnim napredkom ostajata pod povprečjem evropske regije, ki šteje skoraj milijardo ljudi.
Slovenija se z oceno treh smrti na 100.000 rojstev uvršča v svetovni vrh v uspešnosti skrbi za zdravje nosečnic in porodnic v letu 2023. Zaradi nizkega števila rojstev sicer prihaja do večjih odstopanj v primerjavah na letni ravni.
Nacionalni inštitut za zdravje (NIJZ) tako navaja, da umrljivost mater v zadnjem petletnem obdobju znaša 9,7 smrti na 100.000 živorojenih otrok. V petdesetih letih prejšnjega stoletja je bila ta številka skoraj desetkrat višja, v osemdesetih letih pa dvakrat višja. Najbolj se je zmanjšalo število smrti, ki so neposredno povezane z nosečnostjo ali porodom.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.