STA

 |  Svet

Trump / »Če bi jim malo znižal carine, bi Kitajska dogovor odobrila v 15 minutah, kar vam pokaže moč carin«

Ameriški predsednik Donald Trump je zanikal, da je namerno povzročil razprodajo trgov in še naprej trdno stoji za svojimi carinami

Ameriški predsednik Donald Trump še naprej trdno stoji za svojimi carinami, medtem ko borzni trgi nadalje tonejo. V nedeljo je Trump zanikal, da je namerno povzročil razprodajo trgov, in vztrajal, da ne more predvideti odzivov trgov. Glede prodaje družbenega omrežja TikTok pa je prepričan, da bi ga Kitajska prodala, če ZDA ne bi uvedle novih carin.

Trump je v pogovoru z novinarji na letalu Air Force One ob vrnitvi s Floride v Washington nakazal, da ga ne skrbijo izgube, ki so že izbrisale bilijone dolarjev vrednosti z delniških trgov po vsem svetu. "Nočem, da bi se kaj poslabšalo, ampak včasih moraš vzeti zdravilo, da se kaj popravi," je zatrdil. 

Trumpova trgovinska politika, ki sloni na uvedbi neskončnih carin, je tudi ameriškim podjetjem in milijarderjem prizadejala že velike borzne izgube, kar pa ameriški predsednik vidi le kot korak do svojega končnega cilja. Američane je tako v soboto na svojem družbenem omrežju Truth Social pozval, naj zdržijo, češ da ne bo lahko, a da bo končni rezultat zgodovinski.

Republikanski predsednik je tako v nedeljo zanikal, da je namerno načrtoval razprodajo trgov, in vztrajal, da ne more predvideti, kako se bodo trgi odzvali na njegove napoved. Hkrati je poudaril, da ne bo sklepal dogovorov z drugimi državami, če ne bo rešeno vprašanje primanjkljajev v blagovni menjavi. Trump namreč trdi, da so za velik ameriški primanjkljaj v blagovni menjavi krive druge države s svojim izkoriščanjem ZDA.

V pogovoru z novinarji na letalu Air Force One je Trump dodal, da se je s svetovnimi voditelji čez vikend že pogovarjal o tem, kako bi poiskali rešitev. Kot je zatrdil ameriški predsednik, svetovni voditelji "umirajo od želje po dogovoru".

Trump je sredi preteklega tedna napovedal uvedbo novih carin, ki v višini 10 odstotkov od sobote veljajo za ves svet, medtem ko bodo od srede za 60 držav in EU v veljavi še višje carine.

Kot je v nedeljo dejal Trumpov gospodarski svetovalec Kevin Hassett, je več kot 50 držav stopilo v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih. Države, ki so predlagale začetek pogovorov, "to počnejo, ker se zavedajo, da bo zanje veljal velik del teh carin", je zatrdil.

"Nočem, da bi se kaj poslabšalo, ampak včasih moraš vzeti zdravilo, da se kaj popravi."

Donald Trump,
ameriški predsednik

Danes bo drugič, odkar je mesto predsednika ZDA znova zasedel Trump, Washington obiskal izraelski premier Benjamin Netanjahu. Po napovedih bosta govorila tudi o novih carinah na uvoz v ZDA, s čimer bo prvi tuji voditelj, ki se bo po uvedbi tega ukrepa osebno srečal s Trumpom.

Politično razpravo o posledicah ameriških carin za evropsko gospodarstvo in odzivu EU bodo danes opravili tudi ministri držav članic EU, pristojni za trgovino. Pri tem sicer ni pričakovati razprave o podrobnostih protiukrepov, ampak predvsem politično usmeritev Evropski komisiji, ki ukrepe še pripravlja.

Na zadnje dodatne ameriške carine pa je v petek že odgovorila Kitajska, ki je napovedala, da bo ta četrtek kot odgovor uvedla dodatne 34-odstotne carine na ves uvoz ameriškega blaga. Trump je sicer večkrat omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bi ta privolila v prodajo platforme TikTok ameriškemu kupcu.

ZDA so namreč lani sprejele zakon, ki določa, da mora kitajski ByteDance prodati TikTok, sicer bodo mediju onemogočili delovanje na ameriškem trgu. Zakon je začel veljati tik pred Trumpovim prevzemom oblasti, predsednik, ki se je v preteklosti zavzemal za takšen ukrep, pa je rok za prodajo sprva podaljšal do sobote, a se je nato v petek odločil rok za prodajo podaljšati še za 75 dni.

Trump je sicer v nedeljo menil, da bi Kitajska privolila v prodajo TikToka, če ne bi Washington Pekingu pretekli teden uvedel novih carin.

"Kolikor vem, smo praktično imeli sklenjen dogovor o TikToku, bili smo precej blizu temu, nato pa se je Kitajska zaradi carin premislila. Če bi jim malo znižal carine, bi Peking dogovor odobril v 15 minutah, kar vam pokaže moč carin," je na letalu Air Force One po navedbah AFP dejal Trump novinarjem.

Trump je v prvem mandatu prvi grozil s prepovedjo TikToka, ki ima v ZDA 170 milijonov uporabnikov. Vendar pa si je lani med volilno kampanjo premislil. Po zmagi na volitvah je trdil, da je k temu uspehu prispeval tudi TikTok, ker mu je pomagal dobiti podporo mlajših volivcev.

OWoOlLELSao

_GLdSswrPGw

LSTqzoaZJrQ

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.