STA

 |  Svet

»ZDA želijo nadvladati pod pretvezo vzajemnosti«

Kaj Kitajska očita Ameriki

Namestnik kitajskega ministra za trgovino Ling Ji je na srečanju s predstavniki ameriških podjetij obljubil, da bo Kitajska ostala varna in privlačna država za tuje naložbe. Kitajsko zunanje ministrstvo je ZDA medtem očitalo, da "želijo nadvladati svetu pod pretvezo vzajemnosti", je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriški predsednik Donald Trump je pretekli teden uvedel dodatne 34-odstotne carine na uvoz kitajskega blaga v ZDA. Kitajska bo v četrtek kot odgovor na nove ameriške carine uvedla dodatne 34-odstotne carine na ves uvoz ameriškega blaga.

Kitajsko ministrstvo za trgovino pa je uvedlo nadzor nad izvozom sedmih redkih zemelj, vključno z gadolinijem, ki se običajno uporablja pri slikanju z magnetno resonanco, in itrijem, ki se uporablja v elektroniki za široko porabo.

Namestnik ministra za trgovino Ling Ji je v nedeljo skupini predstavnikov ameriških podjetij povedal, da kitajske carine "odločno ščitijo legitimne pravice in interese podjetij, tudi ameriških". Na sestanku je med drugim sodeloval tudi predstavnik izdelovalca električnih vozil Tesla, katerega glavni izvršni direktor Elon Musk je Trumpov svetovalec.

Namen teh carin je, tako Li, "ZDA vrniti na pravo pot večstranskega trgovinskega sistema", so AFP povzema sporočilo kitajskega ministrstva.

"ZDA želijo nadvladati pod pretvezo vzajemnosti, žrtvujejo legitimne interese vseh držav za svoje sebične interese in dajejo prednost ZDA pred mednarodnimi pravili."

Lin Jian,
tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino

Kitajsko zunanje ministrstvo je Washingtonu medtem danes očitalo enostranskost, protekcionizem in gospodarsko ustrahovanje.

"ZDA želijo nadvladati pod pretvezo vzajemnosti, žrtvujejo legitimne interese vseh držav za svoje sebične interese in dajejo prednost ZDA pred mednarodnimi pravili," je dejal tiskovni predstavnik ministrstva Lin Jian.

ZDA so lani na Kitajsko izvozile za 144,6 milijard dolarjev blaga, medtem ko so iz Kitajske uvozile za 439,7 milijarde dolarjev blaga, podatke ameriškega ministrstva za trgovino povzema AFP. Med ključnimi izvoznimi sektorji so električna in elektronska oprema ter različna goriva, pa tudi oljnice in žita.

Uvedba ameriških carin in napovedani kitajski protiukrepi so zamajali svetovne delniške trge. Indeksi na osrednjih azijskih borzah so tudi danes zabeležili globoke padce.

Med drugim je hongkonški indeks Hang Seng v današnjem trgovanju izgubil 13,2 odstotka oziroma 3021,51 točke, kar je največji padec indeksa po azijski finančni krizi leta 1997. Rekordni padec je zabeležil tudi tajvanski indeks Taiex, ki je v današnjem trgovanju izgubil 9,7 odstotka oziroma 2065,87 točke, še navaja AFP.

EAPWs0zeHMk

2mCjFk-zDyg

fjiVHTzX7UQ

P6PVzDN7Gws

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.