STA

 |  Družba

»Slovenija z najnižjo stopnjo mrtvorojenosti in umrljivosti novorojenčkov v Evropi«

Ministrica za zdravje izpostavila dosežke v porodništvu in pediatriji

Vlaganje v zdravje žensk in otrok je temelj za bolj zdravo, pravičnejšo in odpornejšo družbo, je v poslanici poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Vlaganje v zdravje žensk in otrok je temelj za bolj zdravo, pravičnejšo in odpornejšo družbo, je v poslanici poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
© Vlada RS

Svetovni dan zdravja letos opominja, da je vlaganje v zdravje žensk in otrok temelj za bolj zdravo, pravičnejšo in odpornejšo družbo, je v poslanici poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Ob tem je poudarila, da so dosežki porodništva, pediatrije, cepljenja in preventive pomembno prispevali k izboljšanju preživetja mater in otrok.

Tako v Sloveniji kot drugod po svetu je napredek na področju porodništva, pediatrije, cepljenja in preventivnih programov občutno znižal umrljivost novorojenčkov in porodnic, vse več otrok pa ima možnost, da odrašča zdravo in varno, je v poslanici poudarila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Spomnila je, da Slovenija sodi med države z najnižjo maternalno umrljivostjo na svetu. Ob tem pa je Slovenija med evropskimi državami z najnižjo stopnjo mrtvorojenosti in umrljivosti novorojenčkov. Vse to kaže na odlično zdravstveno varstvo porodnic, ploda in novorojenčkov, je poudarila ministrica.

Zdravje v nosečnosti, ob porodu in v času zgodnjega otroštva pomembno vpliva na zdravje v odrasli dobi. Ženske, ki se v nosečnosti in po porodu soočajo z duševnimi stiskami, so še posebno ranljiva skupina, ki potrebuje prepoznavanje, usmerjanje, podporo in zdravljenje. Resolucija o nacionalnem programu duševnega zdravja 2018-2028 zato posebno pozornost namenja temu področju.

"Naša skupna dolžnost je ustvariti okolje, kjer bodo otroci deležni varnih in zdravih začetkov življenja. Le tako bomo zgradili družbo, ki bo zdrava, pravična in odporna na prihodnje preizkušnje. Svetovni dan zdravja 2025 je priložnost, da utrdimo svojo zavezanost življenju, pravičnosti in solidarnosti."

Valentina Prevolnik Rupel,
ministrica za zdravje

Prevolnik Rupel je v poslanici navedla, da so v Sloveniji na voljo programi za duševno zdravje v nosečnosti in po porodu. Presejanje v nosečnosti izvaja posebej usposobljen in izobražen del ginekoloških timov, po porodu pa se podpora nadaljuje ob obiskih patronažnih medicinskih sester na domu. Posebno pozornost namenjajo tudi prepoznavanju in obravnavi nasilja v družini, ki pomembno vpliva na dobrobit mater in otrok. "Gradimo sistem, ki upošteva tako telesne kot duševne in socialne vidike zdravja," je zapisala v poslanci.

Na področju zakonodaje ministrica podpira pravico do dostojnega porodniškega dopusta, varnega delovnega okolja in dostopa do vseh pravic na področju reproduktivnega zdravja. "Skupaj z drugimi evropskimi državami si prizadevamo, da pravica do zdravja, še posebej otrok, postane vodilo vseh politik," je poudarila.

"Naša skupna dolžnost je ustvariti okolje, kjer bodo otroci deležni varnih in zdravih začetkov življenja. Le tako bomo zgradili družbo, ki bo zdrava, pravična in odporna na prihodnje preizkušnje. Svetovni dan zdravja 2025 je priložnost, da utrdimo svojo zavezanost življenju, pravičnosti in solidarnosti," je v poslanici še zapisala ministrica.

Danes zaznamujemo svetovni dan zdravja, ki je letos namenjen zdravju mater in novorojenčkov. Slogan letošnjega dne je Zdravi začetki, svetla prihodnost.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.