STA

 |  Svet

Vrhovno sodišče Trumpu omogočilo deportacije na podlagi zakona iz 18. stoletja

Ameriški predsednik Donald Trump želi izgnati priseljence, ki jim očita članstvo v tolpah

Vrhovno sodišče ZDA je v ponedeljek z odpravo blokade nižjih sodišč vladi pri deportacijah migrantov omogočilo uporabo zakona o tujih sovražnikih iz 18. stoletja. Na podlagi zakona želi predsednik Donald Trump izgnati priseljence, ki jim očita članstvo v tolpah. Obenem je sicer sodišče priseljencem priznalo pravico do pritožbe na izgon.

Zakon o tujih sovražnikih iz leta 1798 predsedniku v času vojne daje posebna pooblastila. Trump se je k njemu zatekel zatekel v prizadevanjih za čim hitrejšo deportacijo priseljencev iz Latinske Amerike, ki jim očita članstvo v tolpah MS-13 in Tren de Aragua, opredeljenih kot tujih terorističnih organizacijah.

Ameriške oblasti so na podlagi zakona, ki so ga pred tem nazadnje uporabili v času druge svetovne vojne, v salvadorske zapore doslej izgnale več kot 200 priseljencev.

Po pritožbah sta tako zvezni sodnik kot zvezno prizivno sodišče tovrstne deportacije blokirala, nakar se je Trump obrnil na vrhovno sodišče.

To je v ponedeljek s petimi glasovi proti štirim blokado uporabe zakona odpravilo. Trump je odločitev že pozdravil, češ da so vrhovni sodniki ohranili vladavino prava in predsedniku države omogočili zaščito meja.

Sodniki so obenem po poročanju tujih agencij in medijev odločili, da imajo tudi tisti, ki jih vlada opredeli kot tuje sovražnike, pravico do izpodbijanja deportacij na sodišču. To sicer lahko storijo le tam, kjer so zaprti.

V primeru pridržanih Venezuelcev to pomeni zvezno sodišče v Teksasu in ne v Washingtonu, kjer so že vložili tožbo. Za Teksas je sicer pristojno najbolj konservativno prizivno sodišče v ZDA s sedežem v New Orleansu, kar naj bi pomenilo manjše možnosti za uspeh.

Med že izgnanimi v Salvador je tudi državljan Salvadorja Kilmer Armado Abrego Garcia, v primeru katerega so oblasti priznale napake. Zvezna sodnica je Trumpovi vladi dala rok do 6. ure danes zjutraj po srednjeevropskem času, da po krivem izgnanega Garcio vrnejo v ZDA.

Po zavrnitvi vladne pritožbe na prizivnem sodišče je predsednik vrhovnega sodišča ZDA John Roberts v ponedeljek ta rok za nedoločen čas odpravil. Robertsov sklep po poročanju Politica ne pomeni, da je odločil v prid vlade, ampak vrhovnemu sodišču daje več časa za odločanje o zadevi.

4AfvucCtQ5Y

aAuDO9BqZTA

oCRJE4oaosI

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.