8. 4. 2025 | Družba
»Nekateri časniki so opevali Hitlerja, nekateri Stalina«
V Ljubljani razstava časopisov iz druge svetovne vojne
V prvem preddverju Cankarjevega doma bodo danes ob 19. uri odprli razstavo 6 let vojne, en dan osvoboditve, ki jo je zasnoval kustos Muzeja tiska Ali Žerdin. Razstavili so časopisne izvode iz obdobja druge svetovne vojne, ki so bili natisnjeni v Sloveniji, Srbiji, Nemčiji, Sovjetski zvezi in drugod, so sporočili iz Cankarjevega doma.
Razstavo so v muzeju skupaj z oblikovalskim studiem studiobotas pripravili ob bližnji 80. obletnici konca druge svetovne vojne v Sloveniji, ki jo zaznamujemo 9. maja. Zadnjih dvajset let so v muzeju po bolšjih sejmih, antikvariatih, kleteh in podstrešjih zbirali stare časopisne izvode, ki pričajo o vzponu, nasilju ter zlomu nacizma in fašizma.
V ožji izbor so uvrstili 60 časopisnih naslovnic. Nekateri od časopisov so izhajali v ilegali, nekateri pa v velikih nakladah po predelih sveta, kjer vojna ni divjala, so navedli v sporočilu za javnost.
"Nekateri časniki so opevali Hitlerja, nekateri Stalina. Nekateri časopisni izvodi, natisnjeni ob okupaciji jugoslovanske monarhije, vzbujajo nelagodje."
Vsebina razstavljenih časopisov pa ni enoznačna. "Nekateri časniki so opevali Hitlerja, nekateri Stalina. Nekateri časopisni izvodi, natisnjeni ob okupaciji jugoslovanske monarhije, vzbujajo nelagodje", so zapisali.
Med drugim tako razstavljajo časopisne izvode iz leta 1938, ko si je Nemčija priključila Avstrijo in češke Sudete. Med razstavljenimi časopisi pa so tudi izvodi slovenskega tiska iz avgusta 1939, ko je Hitler Poljski postavil več ultimatov, in časnik slovenske skupnosti v Clevelandu Enakopravnost, ki piše o Hitlerjevi smrti leta 1945.
"Detajli, natisnjeni pred več kot osemdesetimi leti, neprijetno spominjajo na sodobni čas," so še navedli v sporočilu.
Razstava bo odprta do 13. maja.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.