8. 4. 2025 | Svet
»Spomin na Srebrenico je potrebno ohranjati«
30-letnica genocida v Srebrenici opozorila pred relativizacijo zgodovine
Muslimanski kulturni center v Ljubljani je na današnji novinarski konferenci pred odprtjem razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi sicer morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili.
V prostorih Muslimanskega kulturnega centra v Ljubljani bodo danes odprli razstavo z naslovom 30 let od genocida v Srebrenici - spomini prič, ki danes živijo med nami. Sestavljajo jo osebne zgodbe 15 pričevalcev, ki v poglobljenih intervjujih pripovedujejo o svojih izkušnjah izpred 30 let.
"Razstavo pričevanj preživelih v genocidu odpiramo v času, ko se politična in družbena negotovost v Bosni in Hercegovini vnovič povečujeta in se razumevanje polpreteklih dogodkov, zlasti najbolj tragičnih, znova pomika v polje zanikanja, potvarjanja in načrtnih laži," je na novinarski konferenci pred odprtjem razstave ocenil mufti islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić.
Ob tem je opozoril, da je "potrebno spomin na Srebrenico ohranjati, spoštovati žrtve in se braniti pred vsemi poskusi relativizacije zgodovine".
"Razstavo pričevanj preživelih v genocidu odpiramo v času, ko se politična in družbena negotovost v Bosni in Hercegovini vnovič povečujeta in se razumevanje polpreteklih dogodkov, zlasti najbolj tragičnih, znova pomika v polje zanikanja, potvarjanja in načrtnih laži."
Nevzet Porić,
mufti islamske skupnosti v Sloveniji
Razstava bi sicer morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije, a so jo prestavili v prostore Muslimanskega kulturnega centra v Ljubljani. Temu so botrovala zlasti nesoglasja glede vsebine uvodnega pojasnila k razstavi.
"Pri uvodnem pojasnilu, kaj je pripeljalo do genocida v Srebrenici, nikakor nismo mogli najti nekega skupnega stališča," je na današnji novinarski konferenci pojasnila vodja spominskega programa Ela Porić, ki je razstavo sicer označila za osrednjo programsko aktivnost.
Dodala je, da je s strani muzeja prišel predlog, naj se uvodno pojasnilo izpusti oz. spremeni, kar je bilo za organizatorje nesprejemljivo. "Genocid v Srebrenici je potrebno predstaviti celostno, (...) na podlagi zgodovinskih in pravnih dejstev, in tukaj absolutno ni možno iskati nobenih kompromisov," je povedala Porić.
Pričevanja, ki so predstavljena na razstavi, po njenih besedah "brez uvodnega pojasnila absolutno nimajo nikakršnega pomena in nobene teže".
Pojasnila je, da so bila nesoglasja glede uvodnega pojasnila glavni razlog, zakaj se je razstava premaknila. "To seveda absolutno obžalujemo in to tudi ni bil naš cilj, (...) vendar je bilo glede na razplet samih okoliščin to skorajda nujno," je še dodala vodja spominskega programa.
Spominski program 8372 živih spominov se je začel že januarja in obsega številne razstave, pogovore in druge dejavnosti, sklenil pa se bo 9. julija s spominsko slovesnostjo na ploščadi pred ljubljansko džamijo. Slavnostna govornica bo predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.