STA

 |  Družba

»TV oddaje pogosto histerizirajo, poenostavljajo in ustvarjajo moralno paniko«

Predstavniki več strokovnih organizacij proti senzacionalističnim prikazovanjem nasilja med mladimi

Predstavniki 16 strokovnih združenj in organizacij s področja psihologije in pedagogike so izrazili protest nad senzacionalističnim in zavajajočim medijskim prikazovanjem problematike nasilja med mladimi. Nasilje zahteva strokovno, sistemsko in dolgoročno obravnavo, in ne medijske panike in hitrih rešitev s ciljem čim večje gledanosti, menijo.

V sporočilu za javnost so se odzvali na prikazovanje problematike nasilja med mladimi v oddaji 24 ur zvečer na POP TV, v televizijski oddaji Tarča in v prispevku na portalu MMC Radiotelevizije Slovenija. Kot so zapisali, je bilo v obeh oddajah sporočeno, da naj bi bila stroka na področju obravnave otrok v Sloveniji razklana in neenotna, kot taka pa nemočna in apatična, brez trdnih stališč in konceptov, ki predstavljajo osnovo za delo z otroki in mladostniki, storilci nasilnih dejanj. Ta izjava je zavajajoča, so poudarili.

"Tak vtis si je sicer mogoče ustvariti na osnovi medijskih oddaj, ki pogosto nesorazmerno izpostavljajo glasove vedno iste manjšine strokovnjakov, ki delujejo na način histeriziranja, poenostavljanja in ustvarjanja moralne panike, in strokovnjakov, ki področja obravnave medvrstniškega nasilja med mladimi ne poznajo ali ga ne poznajo dovolj dobro in v medijih predstavljajo pravzaprav svoja laična prepričanja pod pretvezo strokovnosti," so zapisali.

"Tak vtis si je sicer mogoče ustvariti na osnovi medijskih oddaj, ki pogosto nesorazmerno izpostavljajo glasove vedno iste manjšine strokovnjakov, ki delujejo na način histeriziranja, poenostavljanja in ustvarjanja moralne panike, in strokovnjakov, ki področja obravnave medvrstniškega nasilja med mladimi ne poznajo ali ga ne poznajo dovolj dobro in v medijih predstavljajo pravzaprav svoja laična prepričanja pod pretvezo strokovnosti."

Poudarili so, da v psihološki, pedagoški in socialnopedagoški stroki nihče ne zagovarja permisivne vzgoje. Gre za namišljeno dilemo, kjer naj bi bila edina vzgojna možnost izbira med represijo in permisivnostjo. Takšno črno-belo predstavljanje je neodgovorno, nestrokovno in zavajajoče - še posebej v oddajah, ki bi morale gojiti visoke novinarske in strokovne standarde.

Kot zatrjujejo, v stroki prav tako niso popustljivi in prizanesljivi do mladoletnih izvajalcev nasilnih dejanj katerekoli starosti. "Absolutno zavračamo trditve, da se ne stori ničesar v zvezi z njihovo obravnavo," so dodali.

Zaskrbljeni so, da postajajo mediji del problema, ne pa del rešitve. Kot so zapisali se namesto iskanja strokovno utemeljenih, dolgoročnih rešitev ustvarja prostor za paniko in nemoč, populizem, izpostavljanja pomena kaznovanja in iskanje "hitrih rešitev", ki zadostijo pravičniški drži in pogosto pomenijo le povečanje nadzora in kaznovanja, brez dolgoročnega učinka na globlje dejavnike vedenj.

Odziv so podpisali predstavniki Društva psihologov Slovenije, Pedagoškega inštituta, Društva za nenasilno komunikacijo, Zbornice kliničnih psihologov Slovenije, Svetovalnega centra Istre, Zveze društev pedagoških delavcev Slovenije, Slovenskega društva pedagogov, Društva šolskih svetovalnih delavcev Slovenije, Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše, Sekcije svetovalnih delavcev pri Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije. Prav tako so med podpisanimi predstojniki oddelkov za psihologijo in pedagogiko mariborske filozofske fakultete, oddelkov za psihologijo in za pedagogiko in andragogiko ljubljanske filozofske fakultete ter oddelkov za socialno pedagogiko pedagoških fakultet v Ljubljani in na Primorskem.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.