10. 4. 2025 | Politika
Mestne občine za omejitev airbnb na »do 365 dni«
Združenje mestnih občin Slovenije je pisalo poslancem in poslankam
Običajni vhod v stanovanjski blok v centru Ljubljane – v škatlicah se skrivajo ključi za stanovanja
© Luka Dakskobler
Predlog zakona o gostinstvu, s katerim aktualna vlada predlaga omejitev kratkoročnih oddajanj stanovanj prek platform tipa Airbnb, je že od sredine marca v državnem zboru, odpira pa se tudi nov krog pritiskov za »omehčanje« predloga. Začelo je Združenje mestnih občin Slovenije (ZMOS).
Najprej spomnimo. Aktualni predlog zakona predvideva splošno omejitev kratkotrajnega oddajanja stanovanj v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni v letu (pri tem bi bilo nujno 75-odstotno soglasje etažnih lastnikov in soglasje vseh mejnih etažnih lastnikov) ter na največ 150 dni v letu v eno- in dvostanovanjskih stavbah. Hkrati predlog občinam omogoča, da ti splošni omejitvi zaostrijo ali omilijo: za večstanovanjske stavbe bi lahko spodnjo mejo znižale na do 30 dni, zgornjo pa zvišale na največ 90 dni, za eno- in dvostanovanjske pa bi ti meji bili do 30 dni oziroma do največ 180 dni.
Združenje mestnih občin Slovenije (ZMOS) je včeraj v državni zbor poslalo dopis, v katerem uvodoma vljudnostno pozdravljajo predlog novega zakona o gostinstvu. Dodajajo, da pa vendar podajajo »predloge za izboljšave.«
In kaj so te »izboljšave«? Navajajo, kako je ustavno sodišče že presodilo, da je stanovanjsko področje posebnega pomena za razvoj mest, zaradi česar, pišejo, morajo imeti mestne občine na tem področju širše pristojnosti. In kako si te širše pristojnosti zamišljajo? Želijo si izjemo za mestne občine: »Predlagamo, da se mestnim občinam (kot posebni ustavni kategoriji in ker se predmetna zadeva nanaša na razvoj mest) določi pristojnost za določitev drugačnega dovoljenega trajanja kratkotrajnega najema, in sicer za vse vrste stanovanj, tj. tudi v večstanovanjskih stavbah, v razponu od 30 do 365 dni«.
V praksi to pomeni, da bi mestna občina lahko kratkoročni najem »omejila« tudi na vseh 365 dni v letu. Torej bi bil prepovedan le vsaka štiri prestopna leta tisti 366. dan, kar bi se prvič zgodilo leta 2028?
V združenju nasprotujejo tudi predlagani rešitvi, da bi bile za nadzor novih določil zakona (recimo preverjanje lastništva stanovanj, obdobja izvajanja oddajanja, vpisov v register in drugega), pristojne občinske inšpekcije. Gre za »izrazito širitev pooblastil občinskih inšpekcij, ki jih še vrsto leto ne bodo sposobne izvajati,« opozarjajo in kot »temeljno pravno oviro« za izvajaje novih pristojnosti navajajo, da občinski inšpektorji sploh nimajo možnosti vstopa v stanovanje.
Pod dopis, ki je v vrsti mnogih podobnih drugih organizacij, je podpisan predsednik ZMOS-a in župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. Članice združenja sicer so Celje, Koper, Kranj, Krško, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec in Velenje.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.