15. 4. 2025 | Svet
Trumpova vlada zamrznila proračunsko pomoč univerzi Harvard
Zamrznjenih 2,2 milijarde dolarjev
Ameriška vlada je v ponedeljek univerzi Harvard zamrznila 2,2 milijarde dolarjev proračunskih sredstev, potem ko je univerza zavrnila njene zahteve po številnih spremembah. Nadaljujejo se tudi aretacije tujih študentov, v ponedeljek pa je skupina študentov vložila tožbo proti odvzemanju vizumov in ukinjanju statusa študenta, poroča CNN.
Trumpova vlada je prejšnji teden na Harvard naslovila zahtevo o spremembi politike proti aktivizmu na kampusih, reformo upravljanja, spremembo politike najemanja profesorjev in vpisovanja študentov na podlagi tako imenovanih zaslug.
Zahteve vključujejo tudi revizijo študijskega telesa in fakultete glede stališč o raznolikosti ter prepoved obraznih mask. Če zahteve ne bodo izpolnjene, je Trumpova vlada zagrozila z odvzemom zvezne pomoči. Univerza je zahteve zavrnila in vlada je zamrznila za zdaj 2,2 milijarde dolarjev od skupaj devetih milijard, ki bi jih lahko univerza dobila letos, poroča CNN.
"Univerza se ne bo odpovedala svoji neodvisnosti ali ustavnim pravicam," je vladi odgovoril predsednik Harvarda Alan Garber.
"Univerza se ne bo odpovedala svoji neodvisnosti ali ustavnim pravicam."
Alan Garber,
predsednik univerze Harvard
Trumpova vlada je s podobnim ukrepom zagrozila številnim visokim šolam po ZDA, Harvard pa je prvi, ki je zahteve vlade zavrnil. Garber je dejal, da večina zahtev predstavlja neposredno vladno regulacijo na Harvardu.
Ministrstvo za domovinsko varnost je medtem v ponedeljek aretiralo še enega študenta zaradi udeležbe v protestih proti izraelskemu nasilju nad Palestinci. Mohsen Mahdavi se je lani udeleževal protestov na univerzi Columbia, aretirali pa so ga v Vermontu, ko je prišel po potrdilo o državljanstvu, poroča CNN.
Senatorja iz Vermonta Bernie Sanders in Peter Welch sta aretacijo nemudoma obsodila kot nemoralno, nehumano in nezakonito ter zahtevala Mahdavijevo takojšnjo izpustitev na prostost. Mahdavi je bil rojen na okupiranem palestinskem Zahodnem bregu.
Pred njim so odmevno iz istega razloga aretirali študenta Columbie Mahmuda Halila, ki ima prav tako dovoljenje za delo in bivanje v ZDA. Vlada ga je poslala na jug ZDA, kjer je sodišče odobrilo njegov izgon, vendar ima še možnost pritožbe.
V ponedeljek je 17 mednarodnih študentov z različnih univerz na zveznem sodišču v Atlanti vložilo tožbo proti ministrstvu za domovinsko varnost ZDA zaradi odvzema vizuma in ukinitve statusa študenta. Trumpova vlada to počne z izgovorom, da odstranjuje nasilne nasprotnike Izraela ali na splošno z neopredeljenim nacionalnim interesom. Tožba pa trdi, da je vlada s samovoljnim ukrepanjem prekršila ustavo ZDA.
KCpQgAhTu_U
uNCx-v5AZZw
Z5wX3IA8FmA
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.