STA

 |  Svet

Razlogi za kazenski pregon Trumpove vlade

Nespoštovanje sodišča

Ameriški zvezni sodnik je v sredo ugotovil verjetni razlog za kazenski pregon članov vlade Donalda Trumpa zaradi nespoštovanja sodišča v povezavi z njegovim ukazom, naj se letali z izgnanimi Venezuelci na poti v Salvador vrneta v ZDA, poročajo ameriški mediji.

Sodnik James Boasberg je neimenovane uradnike vlade obtožil, da so Venezuelce, ki so jih marca izgnali na podlagi zakona o tujih sovražnikih iz 18. stoletja, vkrcali na letali in odpeljali proti Salvadorju, še preden so lahko spodbijali deportacije na sodišču. Ko je vladi ukazal, naj se letali vrneta, je dobil odgovor, da je že prepozno.

Sodnik je zagrozil z zaslišanji, po katerih lahko zahteva kazenski pregon pripadnikov vlade, ki so odgovorni za neupoštevanje ukaza. Te uradnike morajo šele identificirati. Če pravosodno ministrstvo ne bo ukrepalo, bo sam imenoval posebnega tožilca.

"Ustava ne dopušča namernega neupoštevanja sodnih odredb - zlasti s strani uradnikov izvršne veje oblasti, ki so prisegli, da jo bodo spoštovali," je zapisal Boasberg.

"Ustava ne dopušča namernega neupoštevanja sodnih odredb - zlasti s strani uradnikov izvršne veje oblasti, ki so prisegli, da jo bodo spoštovali."

James Boasberg,
sodnik

Trumpova vlada je napovedala pritožbo, podobna sodna odločitev pa se ji obeta tudi v primeru po napaki izgnanega Salvadorca Kilmarja Abrega Garcie. V njegovem primeru je zvezna sodnica od vlade zahtevala, da ga vrne v ZDA, vrhovno sodišče pa je soglasno odločilo, da mora vlada omogočiti vrnitev.

Trump po odločitvi vrhovnega sodišča ni javno povedal, da se to ne bo zgodilo. Primer so namesto njega v javnosti pojasnjevali člani njegove vlade, kot sta pravosodna ministrica Pam Bondi in državni sekretar Marco Rubio, ki sta ob sprejemu salvadorskega predsednika Nayiba Bukeleja v ponedeljek zagotovila, da Garcie v ZDA ne bodo vrnili, ker da je odločitev v rokah Salvadorja.

Predstavniki vlade obenem brez dokazov ponavljajo, da je Garcia pripadnik ulične tolpe. Bukele je dejal, da Garcie ne bo poslal v ZDA, njegova vlada pa je v sredo demokratskemu senatorju iz Marylanda Chrisu Van Hollenu zavrnila dostop do Garcie v zloglasnem salvadorskem zaporu Cecot.

Van Hollen, ki prihaja iz zvezne države, kjer je Garcia živel, je v sredo obiskal Salvador v prizadevanjih za izvršitev ukaza vrhovnega sodišča ZDA. Novinarjem je tam dejal, da Trump, Bondi in podpredsednik JD Vance lažejo, ko trdijo, da je bil Garcia pripadnik tolpe MS-13, poroča Politico.

Van Hollen se je v Salvadorju srečal s podpredsednikom Felixom Ulloo, ki mu je zavrnil dovoljenje za obisk zapora, ali pogovor z Garcio po telefonu. "Prišel sem prosit le za to, da odprejo vrata Cecota in nedolžnemu človeku omogočijo pot na prostost," je dejal senator.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.