23. 4. 2008 | Mladina 16 | Svet
Revolucija lačnih
Na sedanjo rast cen hrane na svetovnem trgu je vplivala kombinacija dolgoročnih usmeritev, nesreč in slabe politike
Nove podražitve živil v manj razvitih državah lahko povzročijo nemire in vojne, opozarja Mednarodni denarni sklad. Od kod to nenavadno opozorilo? Mar ni bila težava še lani ravno nasprotna - preobilje hrane? Predsednik IMF Dominique Strauss-Kahn celo svari, da je svetovna rast cen živil več kot kritična. Če se rast cen in inflacija ne bosta ustavili, bodo sto tisoči stradali, začel se bo gospodarski razkroj, uničen bo ves napredek, ki je bil dosežen z razvojno pomočjo. Težave manj razvitih držav lahko povzročijo tudi neravnovesje v mednarodni trgovini, zaradi tega se bo kriza prenesla v razvite države. »Cene hrane zdaj rastejo po stopnjah, ki jih je do zdaj doživel le redko kdo,« opozarja John Powell, predstavnik Svetovnega programa za hrano. Žito, meso, jajca in mlečni izdelki po njegovih besedah postajajo vse bolj dragoceni.
Draga živila so po Strauss-Kahnovih besedah enako resen problem kot ameriška finančna kriza. Zaradi podražitev hrane so že v več državah izbruhnili socialni nemiri. Na Haitiju, kjer večina ljudi živi z manj kot dvema dolarjema na dan, so zaradi krize s hrano že odstavili premiera. Tridesetletni Eugene Thermilon je recimo za nemški Spiegel povedal, da ne zasluži več dovolj, da bi preživljal še ženo in otroka, saj se je cena testenin podvojila. Ker ljudje nimajo več denarja za nakup hrane, prodajalka živil Fabiola Duran Estime ne zasluži dovolj, da bi njena hči še lahko hodila v vrtec. Cena 13 evrov na mesec je postala previsoka.
Grozi revolucija lačnih
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.