23. 4. 2008 | Mladina 16
Politični prevzem Petrola
Država umik iz gospodarstva izvaja tako, da še dodatno krepi svoj nadzor
Predsedniku uprave Petrola Marku Kryžanowskemu se resno maje stolček
© Matej Leskovšek
Majska skupščina največje naftno-trgovske družbe Petrol, na kateri bodo delničarji glasovali o prehodu v enotirni sistem upravljanja, bo prelomna. S to potezo si bo ekipa sedanje vlade za naslednjih šest let in ne glede na izid volitev zagotovila nadzor nad družbo. Taktični zavezniki, med katerimi ključne vloge igrajo predsednik nadzornega sveta Petrola in Janšev osebni prijatelj Viktor Baraga, prvi mož Istrabenza Igor Bavčar, prvi mož Perspektive Dari Južna in prvi mož katoliško obarvanega Zvona Dva Holdinga Simon Zdolšek, si bodo upravljalski nadzor nad Petrolom zagotovili, ne da bi za to namenili en sam evro. Dejanskega prevzema jim ne bo treba izpeljati. Za novi sistem upravljanja so se odločili tako rekoč tik pred zdajci, saj se sedanjim nadzornikom mandat izteče aprila, sedanji upravi pa decembra 2009.
Predlog o enotirni upravi mora na skupščini dobiti 75-odstotno podporo navzočih delničarjev, kar ne bo težko. Glede na lansko 64-odstotno udeležbo na skupščini bi namreč trije največji zasebni delničarji in paradržavna sklada imeli slabih 90 odstotkov glasov. Sod in Kad imata v lasti dobrih 28 odstotkov delnic, Perspektiva obvladuje blizu deset odstotkov, Istrabenz skoraj 17 odstotkov (če štejemo še delež Zavarovalnice Triglav, za katerega je Istrabenz že napovedal odkup), mariborski sklad Julius (med njegovimi ustanovitelji je Zvon Dva Holding) pa slabe štiri odstotke. Pet lastnikov torej obvladuje skoraj šestdeset odstotkov Petrola, pri čemer delež treh največjih zasebnih lastnikov presega delež državnih skladov.
Logika 75-odstotne podpore navzočih delničarjev seveda velja tudi obrnjeno - upravni odbor bo v šestletnem mandatu skoraj nemogoče zamenjati, saj bo tričetrtinsko večino težko zbrati, tudi če bo morebitna nova vlada vodstvene ljudi v obeh državnih skladih zamenjala.
V enajstčlanskem upravnem odboru naj bi funkcijo predsednika opravljal Viktor Baraga, poleg njega pa naj bi v odboru sedeli še Dari Južna, Bavčarjev svetovalec v Istrabenzu Kristjan Sušinski, član uprave Zvona Dva Holdinga Ljubo Peče, predsednik upravnega odbora Soda Milan Podpečan, predsednik SLS Bojan Šrot, sedanji član uprave Boštjan Napast in sedanji predsednik uprave Marko Kryžanowski.
Vseh osem članov naj bi skupščina v upravni odbor izvolila v paketu, dva izmed njih pa naj bi bila nato imenovana na funkcijo izvršnih direktorjev družbe. Poleg osmerice naj bi bili v upravni odbor pozneje izvoljeni še trije predstavniki zaposlenih.
Kryžanowski raje na golf kot v pisarno
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.