24. 5. 2008 | Mladina 20
Čakalne vrste za najmlajše
Občine in država spodbujajo višjo rodnost in večjo vključenost otrok v vrtce, hkrati pa ne zagotavljajo dovolj prostih mest za naraščajoče število prosilcev
© Borut Peterlin
»Komisija je ugotovila, da vaš otrok ni sprejet v vrtec in je uvrščen na čakalno listo.« Tak odgovor je v zadnjih dneh dobilo nekaj tisoč staršev po Sloveniji. Samo vrtci na območju Mestne občine Ljubljana so odklonili 3920 otrok. Glavno mesto je še posebej izpostavljeno, saj se poleg višje rodnosti sooča tudi z naraščajočim številom priseljencev in ogromno dnevno migracijo. Zaradi tega ima zadnja leta čedalje večje težave z zagotavljanjem prostorskih zmogljivosti v vrtcih, predvsem za otroke od enega do treh let starosti. Letos so v vseh ljubljanskih vrtcih prejeli kar tri- do petkrat več vlog, kot je prostih mest.
Najbolj so zaskrbljeni starši, ki se vozijo v službo v Ljubljano in so, tako kot prejšnja leta, pričakovali, da bodo otroke lahko vključili v vrtec blizu delovnega mesta. Zdaj je že jasno, da večini to ne bo uspelo. Nov pravilnik občine Ljubljana, ki ga je mestni svet potrdil lani, je namreč naravnan tako, da so uvrščeni na rep čakalne liste in zato možnosti za vpis praktično nimajo.
Kadar vpis presega razpoložljiva mesta, o sprejemu otrok odloča komisija vrtca na podlagi kriterijev iz pravilnika MOL. Ti kriteriji določajo, da tisti, ki ima stalno prebivališče v Ljubljani, avtomatično dobi 40 točk. Na boljšem so tudi tisti, katerih otroci so bili v prednostni vrstni red uvrščeni lani in v vrtec niso bili sprejeti, otroci samohranilk ter tisti, ki imajo v želenem vrtcu že vključenega otroka. V najslabši poziciji so starši, ki niso iz Ljubljane, takoj za njimi pa starši z enim otrokom, ki so to leto za vstop v vrtec zaprosili prvič. Skratka, v težavah niso le starši iz drugih občin, pač pa tudi starši s stalnim prebivališčem v Ljubljani.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.