Borut Mekina

 |  Mladina 21

Cerkvene poroke v vojski

Vojaška registracija istospolnih partnerskih skupnosti pa za zdaj še ni mogoča

Grb, kurat, razpelo in uniforme

Grb, kurat, razpelo in uniforme
© Blaž Šunta

Ob nedavnem dnevu odprtih vrat Slovenske vojske je v bazi v Cerkljah ob Krki potekala tudi prava vojaška poroka. Porok v vojaški uniformi je bilo sicer doslej že več, a je bila ta prva, pri kateri je obred potekal v vojaškem okolju. Prvič doslej je poveljnik brigade z uradnim pooblastilom upravne enote opravil civilni poročni obred, na kar so v vojski ponosni. »V Slovenski vojski cenimo pripadnost vojakinj in vojakov in smo ponosni, da se odločajo za poroke, ki so hkrati promocija Slovenske vojske,« je pojasnil Simon Korez, tiskovni predstavnik vojske.
Toda medtem ko je pooblaščeni poveljnik brigade srečneža poročal pod slovenskim grbom, ki je bil na častnem mestu, je bilo v desnem kotu prostora obešeno še razpelo - simbol krščanstva. Korez je pojasnil, da sta bila oba simbola v istem prostoru združena zato, ker je civilnemu obredu takoj sledil cerkveni obred, s katerim je zakonca poročil še vojaški kaplan. Vojaški kaplan lahko opravi cerkveni poročni obred, če obstaja želja, pojasnjujejo v Slovenski vojski. Pravzaprav imajo pripadniki Slovenske vojske možnost izbire načina in kraja poroke, odločijo pa se lahko tudi za vojaški protokol oziroma za to, da jih poroči vojaški kaplan, tako da naj bi bilo teh porok do sedaj že več.
V skladu z vse večjo fleksibilnostjo vojske, ki poskuša zadovoljiti individualne potrebe vojakinj in vojakov, nas je zanimalo, ali bi bilo mogoče, da bi pooblaščeni poveljnik brigade registriral tudi istospolno partnersko skupnost, če bi obstajala takšna želja. Iz vojske so odgovorili, da registracija istospolne zakonske skupnosti ni predmet cerkvenih predpisov, zato takšna registracija ne bi bila veljavna. Glede civilnega dela registracije, ki bi jo lahko opravil poveljnik, pa so nas za odgovor napotili v upravne enote. Bojan Arh, vodja sektorja za upravne notranje zadeve v ljubljanski upravni enoti, je odgovoril, da zakonske zveze sklepa načelnik, ki lahko za to pooblasti drugo osebo, v zakonu o registraciji istospolne skupnosti pa je zapisano, da bodoča partnerja pred uradno osebo upravne enote, ki jo določi načelnik, podata pisno izjavo, da želita registrirati skupnost. Iz tega naj bi izhajalo, da upravna enota za zdaj še ne more pooblastiti poveljnika v vojski za registracijo istospolne skupnosti. 

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.