Delavske (ne)pravice

Banke ur, nelegalni delavci, neučinkovit sindikat

Množica vozil in množica kršitev?

Množica vozil in množica kršitev?
© Borut Peterlin

Ko je govor o novomeškem podjetju Revoz, d. d., se ne skopari z lepimi besedami in s pohvalami. Dokaj upravičeno, gre za uspešno podjetje, ki na dan proizvede 900 Renaultovih vozil, zmogljivost tovarne je skoraj stoodstotna itn.
»Kaj pa mi, proizvodni delavci? Nas sploh kdo vpraša za mnenje? Če smo zadovoljni s svojim položajem v gospodarski družbi?« se v pismu medijem sprašujejo nezadovoljni delavci. Med drugim poudarjajo, da se delovne naloge povečujejo, plače pa so že dalj časa v glavnem nespremenjene. »Večina delavcev ima bruto plačo 547 evrov za 174 ur po pogodbi o zaposlitvi za določen čas oziroma tekoče leto.« To znaša 3,14 evra na uro. Vodstvo podjetja je sicer nedavno zvišalo plačo za 2,2 odstotka, kar je zares skromen dodatek k že tako skromnim zneskom.
Dogajanje v Revozu je že februarja zbudilo medijsko zanimanje, potem ko je 60 delavcev v proizvodnji po štirih plačanih urah odšlo z dela, ker niso želeli delati neplačanih nadur. Gre za sistem banke ur, ko delavec ne dobi plačila za opravljene nadure, ampak jih lahko izkoristi enkrat v prihodnosti. Uprava se je v dogovoru s socialnimi partnerji odločila za ta mehanizem zaradi izravnave med obdobji povečanega in zmanjšanega obsega proizvodnje. Sindikat je od tega sporazuma odstopil konec leta 2007, zato je bila poteza uprave, ki je delavce kaznovala, toliko bolj nerazumljiva. Pri januarski plači niso dobili nagrad za prejšnje leto, prejeli pa so tudi pisno opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Uprava je nazadnje le popustila in 12. marca uveljavila začasni moratorij za banko ur.
Obisk delovne inšpektorice pa je razkril še več kršitev delovnopravne zakonodaje. V Inšpektoratu RS za delo ugotavljajo, da so bili v času opravljanja inšpekcijskega nadzora prisotni t. i. posredovani delavci, in sicer od enajstih agencij za zaposlovanje, od katerih jih kar pet ni izpolnjevalo zakonskih pogojev za zagotavljanje dela delavcev drugemu uporabniku, torej niso sklenile koncesijskih pogodb oziroma niso bile vpisane v register agencij za zagotavljanje dela.
Delavci opozarjajo še na slabo učinkovitost Sindikata delavcev Revoza in njegovemu predsedniku Janezu Jakši očitajo domnevno naklonjenost upravi in nesposobnost za reševanje temeljnih težav delavcev. 

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.