Nizke kazni za mučitelje iz Genove

Italijansko sodišče razsodilo, da so bili protestniki mučeni

Italijansko sodišče je ta teden obsodilo petnajst uradnih oseb, policiste, paznike in dva zaporniška zdravnika, da so ob demonstracijah proti vrhu G8, ki je potekal v mestu Genova med 19. in 22. julijem 2001, kruto ravnali s priprtimi protestniki. Na to razsodbo je sedem let čakalo na stotine ljudi, ki so bili sistematično mučeni in poniževani v začasnem zaporu Bolzaneto, po katerem je sodni proces tudi dobil ime. Protestniki so morali peti fašistične pesmi, medtem ko so jih policisti in pazniki pretepali, jim lomili prste in podobno. Ženske so bile slečene do golega, nekaterim so celo obrili glave ter jim grozili s posilstvom. Sodišče, ki je več let poslušalo grozljive zgodbe o dogajanju v Bolzanetiju in policijskih barakah, je 15 odgovornih ljudi obsodilo na zaporne kazni od pet mesecev do skoraj šest let, 30 pa jih je oprostilo zaradi pomanjkanja dokazov. Sodnik Renato Delucchi je še dosodil takojšnje izplačilo odškodnin 300 protestnikom v višini med 2500 in 15.000 evrov.
Novica ne prinaša zadoščenja za najbolj prizadete. Dosojene kazni so namreč veliko nižje od teh, ki jih je zahtevalo tožilstvo. Zgolj za primerjavo: novembra lani je sodišče obsodilo 25 italijanskih protestnikov na do 11 let zapora. Dokaz njihove krivde je bilo dejstvo, da so bili aretirani blizu mest, kjer so potekali ulični boji, kar je tista dva dni lahko bilo kjerkoli v Genovi. Odvetniški tim mučenih aktivistov je v skupni izjavi ostro obsodil nizke zaporne kazni za policiste: »Družba, v kateri predstavniki države nosijo manj odgovornosti od protestnikov, je umazana družba.« Prav tako obsojeni policisti, pazniki in zdravnika najverjetneje nikoli ne bodo odslužili svojih kazni, saj so se na odločitev sodišča že pritožili in lahko se zgodi, da bodo v skladu z italijansko zakonodajo njihova dejanja zastarala.
Najpomembnejše pa je zagotovo to, da je rezultat celotnega sodnega procesa, četudi to morda ni bil njegov namen, prevrednotenje zgodovine. To, da je bilo obsojenih samo 15 ljudi, v celoti pozablja na dejstvo, da je bilo policijsko nasilje v Genovi organizirano. Napad na šolo Diaz, kjer so policisti surovo pretepli speče protestnike, je bil usmerjen predvsem v uničenje računalnikov, videokamer in vsega za policijo obremenjujočega gradiva, ki je bilo tam zbrano.
Policija je nato trdila, da je posamične policiste nemogoče identificirati, kot da je bilo vse skupaj le stvar posameznikov. In vendarle je na koncu prav to obveljalo. Ker Genova svojega epiloga očitno ne bo dobila, lahko to pomeni le, da se bo vsekakor še ponovila.



 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.