23. 10. 2008 | Mladina 43
Medvedi pred vrati
Slovenija prepovedala mrhovišča
Rjavi medved
© Iz knjige Living with Bears
Napovedan odstrel medvedov povzroča v slovenski javnosti vroče polemike ZA in PROTI in (ne)strokovno licitiranje o številu kosmatincev v državi. Temu naj bi naredilo konec ministrstvo za okolje in prostor, kjer so povedali, da so v »zadnjih letih vsi kazalci spremljanja stanja številnosti rjavega medveda kazali na naraščanje populacije. Zato smo financirali dve nalogi in na podlagi izsledkov bo Zavod za gozdove Slovenije, ob upoštevanju rezultatov, pripravil strokovno mnenje o odvzemu iz narave, ki bo temeljilo na stanju, v kakršnem je trenutno populacija.«
Seveda je vprašanje, zakaj se je zadnja leta populacija medvedov povečala in zakaj so se te živali približale vasem. Mag. Janez Černač je v prispevku Obtožujem! Pa kaj potem?, objavljenem v Mladini, opozoril, da so bila mrhovišča pomembna zato, ker so »lovci zadnja desetletja in celo stoletja medvede s krmljenjem zadrževali v najbolj odmaknjenih gozdovih in so se te živali samo izjemoma prikazale v bližini naselij«. Toda stvari so se zapletle, ko je Slovenija zaradi evropske direktive ob bolezni norih krav prepovedala mrhovišča. Nenavadno je tudi, da je Slovenija, ena izmed redkih držav v Evropi, ki se ponašajo z avtohtono medvedjo populacijo, privolila v to direktivo, saj je neživljenjska, pripravili pa so jo lahko samo tam, kjer zadev ne poznajo.
Po mnenju ministrstva »ukinitev mrhovišč prav gotovo ni glavni razlog za pojavljanje medvedov v bližini naselij. Vzrok za to lahko pripišemo pomanjkanju hrane v življenjskem prostoru medveda. Če hrane ni dovolj v gozdu, kar je značilno za letošnje leto, si jo išče v bližini naselij.« Hkrati so potrdili, da je nekaj narobe, zato s pilotskim projektom spet uvajajo mrhovišča, vendar za zdaj »ponovno vzpostavljenih mrhovišč še ni«. Zdaj le »podučujejo« prebivalstvo na ogroženih območjih, naj skrbno ravna z odpadki, ki privabljajo medvede, z »zabojniki, v katerih je medvedu onemogočen dostop in razmetavanje odpadkov«, in s tem »mirijo« ljudi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.